Hlavní obsah
Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Foto: Jan Handrejch, Právo

Zuzana Čaputová

Politička, advokátka a občanská aktivistka vstoupila do povědomí veřejnosti v roce 2018, kdy oznámila svou prezidentskou kandidaturu. Ve volbách postoupila do druhého kola, ve kterém se utkala s Marošem Šefčovičem. Získala 58 % hlasů a stala se tak historicky nejmladší a zároveň první ženou v čele Slovenské republiky.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová Foto: Jan Handrejch, Právo
Zuzana Čaputová

Zuzana Čaputová se narodila 21. června 1973 v Bratislavě, kde vystudovala práva na Univerzitě Komenského. Již během studia pracovala v místní samosprávě v Pezinku jako asistentka, poté jako zástupkyně přednosty městského úřadu.

Působila také v neziskovém sektoru, ve veřejné správě se zabývala problematikou týraných a zneužívaných dětí. Je členkou celosvětové sítě environmentálních právníků ELAW (Environmental Law Alliance Worldwide).

V roce 2017 vstoupila do mimoparlamentního nově vznikajícího hnutí Progresívne Slovensko. Jeho předsedkyní byla od ledna 2018 do března 2019, kdy se postu vzdala v souvislosti s prezidentskou kandidaturou.

Prezidentka Slovenska

Poprvé svůj záměr usilovat o prezidentské křeslo oznámila na konci května 2018. Pomalu ale jistě se Čaputová začala v předvolebních průzkumech jevit jako silná kandidátka, ne-li favoritka. Její popularitě pomohla i podpora někdejšího prezidenta Andreje Kisky.

Zastánkyně lidských práv a ochránkyně životního prostředí své zájmy a zkušenosti promítla do svého volebního programu, ve kterém si stanovila tři základní priority. „Jako prezidentka chci věnovat svou životní energii a celou váhu prezidentského úřadu tomu, aby nikdo z nás nemusel zažívat bezpráví a aroganci moci,“ píše na svých webových stránkách Čaputová.

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová na první oficiální návštěvě České republiky. Na Pražském hradě ji přijal prezident Miloš Zeman.

Foto: Jan Handrejch, Právo

První ze tří priorit nazvala Spravedlnost pro všechny, jejím cílem je dopomoci lidem k spravedlnosti především tlakem na systémové změny u policie, prokuratury a soudnictví. Jako druhou prioritu si stanovila Důstojnost pro seniory, zejména dostatek zařízení specializujících se na péči o seniory. Poslední prioritou je pro Čaputovou Ochrana životního prostředí. Chce bojovat proti kácení lesů a skládkám.

Právě za čtrnáctiletý boj o uzavření skládky odpadu v Pezinku byla v roce 2016 jako právnička občanské iniciativy Skládka nepatří do města vyznamenána Goldmanovou environmentální cenou. Díky tomu se dostala do sporu se zástupcem firmy, která chtěla novou skládku v Pezinku založit, kontroverzním podnikatelem Mariánem Kočnerem. Ten byl obviněn z úkladné vraždy investigativního novináře Jána Kuciaka.

Nejsilnějším oponentem v prezidentských volbách 2019 byl Čaputové místopředseda Evropské komise a komisař pro energickou unii Maroš Šefčovič. Utkali se spolu ve druhém kole voleb, který se ziskem 58 % hlasů vyhrála Čaputová.

Zuzana Čaputová je rozvedená a má dvě dcery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků