Hlavní obsah
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters

Vztahy mezi USA a Tureckem dál houstnou. Erdogan odmítl Trumpovu hrozbu

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan prohlásil, že Turecko bude nadále trvat na svém i poté, co mu americký prezident Donald Trump pohrozil sankcemi, pokud nepropustí zadržovaného amerického pastora. Pokud USA nezmění tento postoj, přijdou o silného a upřímného partnera, varoval Erdogan podle televizní stanice Habertürk.

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan Foto: Alkis Konstantinidis, Reuters
Vztahy mezi USA a Tureckem dál houstnou. Erdogan odmítl Trumpovu hrozbu

"Když budeme čelit sankcím, neustoupíme ani o krok," prohlásil. "Neměli by zapomínat, že ztratí upřímného partnera," dodal.

Turecký prezident také pohrozil, že se Ankara obrátí na mezinárodní arbitráž, pokud USA zablokují prodej stíhaček F-35 do Turecka, a varoval, že Ankara si může obstarat jiné letouny od jiného dodavatele.

Podezření ze špionáže a podpory terorismu

Pastor Andrew Brunson byl tento týden přemístěn do domácího vězení, po 21 měsících v turecké vazební věznici. V Turecku působil více než dvě desetiletí. Podezřelý je ze špionáže a podpory terorismu, za což mu hrozí v případě usvědčení až 35 let ve vězení. Obvinění odmítá.

"Spojené státy uvalí na Turecko rozsáhlé sankce za dlouhé zadržování pastora Andrewa Brunsona, skvělého křesťana a otce a také báječného člověka," napsal Trump ve čtvrtek na twitteru. "Hodně trpí. Tento nevinný člověk víry by měl být propuštěn okamžitě," dodal Trump.

Americký prezident Donald Trump

Foto: Leah Millis, Reuters

Před ním už viceprezident Mike Pence varoval, že Spojené státy uvalí na Turecko sankce, pokud Ankara nepropustí pastora zadržovaného od roku 2016. Pence na třídenní konferenci o náboženské svobodě v USA prohlásil, že Washington uplatní proti Ankaře "tvrdé ekonomické sankce".

Brunson čelí obvinění z kontaktů na hnutí Fethullaha Gülena, jehož vláda prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana dlouhodobě viní ze snahy ji svrhnout, a také z kontaktů na zakázanou Stranu kurdských pracujících (PKK). Obě organizace Turecko považuje za teroristické.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků