Hlavní obsah

Americký prezident George Bush chce uzavřít kontroverzní věznici na americké vojenské základně Guantánamo. Americký Nejvyšší soud však musí rozhodnout, jestli údajní teroristé mohou být souzeni.

Věznici Guantánamo mohou brzy zavřít

Organizace na ochranu lidských práv obviňují USA, že se zadržovanými špatně zacházejí, vystavují je krutým výslechům; Washington to ale popírá. Ochránci lidských práv také kritizovali fakt, že vězni jsou mnohdy zadržovaní, aniž by jim bylo sděleno obvinění. Věznice na Guantánamu byla otevřena v roce 2002 v rámci války s terorismem, kterou vyhlásila Bushova administrativa.

Německá televizní stanice ARD se amerického prezidenta zeptala, jak si mohou USA znovu vybudovat image země, která dbá o lidská práva, poté, co její vojáci trýznili vězně. "Guantánamo je samozřejmě delikátním problémem pro některé lidi. Chtěl bych uzavřít tento tábor a předvést vězně před soud," řekl Bush.

"Náš nejvyšší soud musí ještě rozhodnout, jestli by měli jít před civilní či vojenský soud," dodal. Nejvyšší soud by měl o tom rozhodnout koncem června. Na Guantánamu Spojené státy mají asi 480 zadržovaných ze 40 zemí a 272 lidí už propustily nebo předaly úřadům v jiných zemích. 

Dlouhé a kruté výslechy

Časopis Time popsal např. zacházení s vězněm Muhammadem Kahtaním. Toho Američané považovali za hypotetického 20. teroristu, jenž se měl 11. září 2001 podílet na vzdušných útocích proti Světovému obchodnímu středisku v New Yorku. Kahtaního zadrželi američtí vojáci při operacích v Afghánistánu.

Time získal podrobné záznamy z výslechů tohoto vězně - celkem 84 stran. Mluvčí Pentagonu Larry Di Rita je označil za "druh dokumentů, který nikdy neměl opustit Guantánamo". Sešit zachycuje 50 dní výslechů, které byly vedeny od listopadu 2002 do začátku ledna 2003. Začínaly už ve čtyři hodiny ráno a končily před půlnocí. Podle časopisu to bylo pro vězně velmi tvrdé období, protože ministr obrany Donald Rumsfeld odsouhlasil uplatňování nejpřísnějších vyšetřovacích postupů.

Mučili i písničkami od Christiny Aguilerové

Kahtaní byl vystaven mnohahodinovým výslechům. Když usnul, vojáci mu vždy chrstli na hlavu studenou vodu nebo mu přehrávali disk s písničkami popové hvězdy Christiny Aguilerové, píše Time. Nemohl si dojít ani na toaletu, močil proto do svých kalhot. Musel také stát v pozoru, když mu přehrávali americkou národní hymnu. Oholili mu vlasy i vousy a uplatňovali proti němu techniku "prostorové invaze ženského elementu", když na něho nasadili násilnickou vyšetřovatelku.

Vyšetřovatelé ho také donutili, aby se svlékl. Pak musel podle magazínu "štěkat jako pes" a američtí vojáci mu udělali obojek z fotografií spoře oděných žen. Nakonec jim vězeň řekl, že si chce vzít život a požádal o psací prostředky, aby mohl napsat závěť.

Anketa
Mají Američané právo věznit údajné teroristy na Guantánamu?
Ano
51.2 %
Ne
48.8 %
Celkem hlasovalo 16554 čtenářů.
yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků