Hlavní obsah
Ján Kuciak Foto: Repro Aktuality.sk

Ve světě zahynulo při násilnostech o čtvrtinu víc novinářů než loni

Letos ve světě při výkonu své práce násilně zemřelo 81 novinářů. Oznámila to v úterý na webu nevládní organizace Reportéři bez hranic (RSF), která upozornila, že oproti loňsku, kdy zahynulo 65 žurnalistů, jde o prudký nárůst. Nejvíce případů úmrtí připadá na Afghánistán, což je změna oproti loňskému a předloňskému roku, kdy ve statistikách vedla Sýrie.

Ján Kuciak Foto: Repro Aktuality.sk
Ve světě zahynulo při násilnostech o čtvrtinu víc novinářů než loni

Z 81 obětí bylo 63 profesionálních novinářů, 13 pak občané, kteří poskytovali informace, a pět spolupracovníci novinářů. V Afghánistánu zahynulo 14 novinářů a dva jejich pomocníci.

Na seznamu zabitých novinářů je i Slovák Ján Kuciak, který byl v únoru zavražděn spolu s partnerkou. Slovenská policie na začátku vyšetřování jako motiv činu označila Kuciakovu investigativní práci. Kuciak psal o kontroverzních slovenských podnikatelích a také o aktivitách italských podnikatelů na východním Slovensku, spojovaných médii s mafií, a o vazbách jednoho z nich na již bývalého slovenského premiéra Roberta Fica.

Slovenská policie v září zadržela a obvinila z dvojnásobné vraždy čtyři osoby, mezi nimiž je podle prokuratury i vrah. Podle nepotvrzených informací slovenských medií si Kuciakovu vraždu objednal podnikatel Marian Kočner, který je vazbě v souvislosti s jiným případem a o kterém Kuciak také psal. [celá zpráva]

Ján Kuciak

Zavražděný sedmadvacetiletý Ján Kuciak pracoval pro vydavatelství Ringier Axel Springer, provozovatele serveru Aktuality.sk, tři roky. Jako reportér on-line portálu se věnoval kromě jiného podezřením z daňových podvodů, které se týkaly i lidí označovaných za blízké vládní straně Směr-sociální demokracie premiéra Roberta Fica. Psal také o kontroverzním podnikateli Mariánu Kočnerovi, který ho prý zastrašoval. Loni na sociální síti Kuciak uvedl, že na Kočnera podal trestní oznámení a že ani po 44 dnech nebyl případ přidělen konkrétnímu policistovi.

JEHO TEXTY NAJDETE ZDE

RSF ve svém materiálu také konstatuje, že 335 novinářů je kvůli své profesi vězněno. Nejvíce novinářů vězní Čína, a to 60, dále Turecko (33), Írán (29), Saúdská Arábie (28) či Sýrie (24).

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků