Hlavní obsah

V Saúdské Arábii zabili podezřelé z útoku na rafinérii

Saúdskoarabské bezpečnostní síly v pondělí zabily na východě hlavního města Rijádu pět ozbrojených mužů, kteří byli podezřelí z pátečního útoku na největší světovou rafinérii v Abkajku. Zabiti byli při přestřelce, když bezpečnostní síly podnikly útok na vilu, kde se ozbrojenci opevnili.

V Saúdské Arábii zabili podezřelé z útoku na rafinérii

Mluvčí ministerstva vnitra generálmajor Mansúr Turki sdělil, že bezpečnostní síly podnikly současně dva útoky, při nichž pět podezřelých zahynulo a šestý byl zadržen "Všech pět bylo zabito v prudké přestřelce, ale střelba už skončila. Nyní budeme vyslýchat zadrženého," uvedl mluvčí s tím, že vilu používal gang jako centrum pro "útoky a korupci". Bylo v ní nalezeno mnoho zbraní a munice. Podle svědků trvala přestřelka dvě hodiny a slyšet bylo i mohutné výbuchy svědčící o použití granátů.

Mluvčí se domnívá, že všech šest bylo nějak zapleteno do útoku na rafinérii, ke kterému se přihlásila al-Kajdá. V pátek se dva sebevražední útočníci se pokusili vjet v automobilech s výbušninami do vnitřní části přísně střeženého objektu, ochranka ale na ně zahájila palbu a nejméně jedno vozidlo explodovalo před branami komplexu. Kromě útočníků byli zabiti i dva strážní. Rafinérie nebyla poškozena.

Podle ministerstva vnitra dva sebevražední útočníci byli na seznamu patnácti nejhledanějších teroristů v Saúdské Arábii. Al-Kajdá v prohlášení uvedla, že akce byla součástí kampaně, která má vyhnat nevěřící z poloostrova.

Terčem teroristů v Saúdské Arábii dosud byly administrativní budovy západních společností nebo rezidence jejich zaměstnanců. Od roku 2003 při nich zahynulo 144 cizinců a saúdskoarabských civilistů i policistů. Na straně teroristů je 120 mrtvých.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků