Hlavní obsah

V Bagdádu byla ve čtvrtek zastřelena v jedoucím autě sestra nového iráckého viceprezidenta Tárika Hášimího Majsún. Při útoku zahynul i její osobní strážce, který vůz řídil.

V Iráku zabili sestru viceprezidenta

"Majsún Hášimíová jela v automobilu s řidičem. Útočníci je zabili oba," oznámil zdroj agentuře AFP. Přepadeni byli v bagdádské čtvrti Ilam.

Hášimí stojí v čele sunnitské Irácké islámské strany. Do funkce viceprezidenta ve vládě jednoty ho parlament zvolil v sobotu.

Tárik Hášimí je odpůrcem autonomních regionů v Iráku a prosazuje vyloučení šíitských policistů z bezpečnostních složek, protože v nich podle některých informací působí šíitská komanda smrti, která likvidují sunnity. Jedno komando objevili i Američané.    

Hášimího rodina se nedávno už stala terčem vražedného útoku, viceprezidentův bratr Mahmúd byla zastřelen 13. dubna v centru irácké metropole.

Výbuch zabil dva Italy

Při útoku na konvoj mezinárodních sil v jihoirácké Násiríji podle upřesněných zpráv zemřeli dva ve čtvrtek  italští vojáci a jeden rumunský voják. Další dva Italové utrpěli při útoku vážná zranění.

Vojenské vozidlo, v němž jeli italští vojenští policisté a rumunský voják, zasáhla exploze výbušniny, která byla zřejmě ukryta v opuštěném automobilu zaparkovaném na silnici. Vůz jel  v koloně, která se po ukončení bezpečnostní operace v provincii vracela na základnu v Násiríji. Italští vojáci pomáhali irácké policii, která pátrala po ozbrojencích.

USA chtějí snížit počet vojáků v zemi o 30 000

Vrchní velitel amerických sil v Iráku generál George Casey míní do konce letošního roku snížit počet amerických vojáků v zemi o 30 tisíc, tedy pod 100 000. Počet brigád by poklesl z 15 na deset. Casey se ve středu v Iráku setkal s ministrem obrany USA Donaldem Rumsfeldem.

Na neohlášenou návštěvu Iráku ve středu přijeli americký ministr obrany Donald Rumsfeld a ministryně zahraničí Condoleezza Riceová.

Jejich cesta je gestem podpory šíitskému politikovi Džavádu Málikímu, který byl v pátek nominován na post iráckého premiéra a měl by tak uzavřít více než čtyřměsíční období povolební nestability. "Chceme ukázat, že mezi naším vojenským a politickým postupem není žádný rozpor," řekla Riceová.

Designovaný premiér v úterý v televizi al-Irákíja řekl, že vládu sestaví během 15 dní.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků