Hlavní obsah

Spojené státy mají hotový plán útoku na Írán, uvedl v neděli americký deník The Washington Post. Podobný útok by však zájmy USA poškodil, a to víc než invaze do Iráku, napsali v listu The New York Times dva bývalí odborníci americké Rady národní bezpečnosti Richard Clarke a Steven Simon, kteří se za vlády Billa Clintona a George Bushe podíleli na koordinací boje proti terorismu.

USA mají plán útoku na Írán

Již před útokem na Irák v březnu 2003 vznikl plán rozsáhlé vojenské operace proti Íránu, která počítá s raketovými útoky, pozemní invazí a námořní blokádou, citoval The Washington Post vojenského odborníka Williama Arkina.Od té doby je plán aktualizován na základě zpravodajských informací, které se zaměřují na upřesnění raketového a dalšího íránského arzenálu, sílu íránské protiletadlové a pobřežní obrany a kontrolu ropy v oblasti, uvedl Arkin v článku, kterým tak popírá nedávné prohlášení Bílého domu, že válku proti Íránu "zatím" nepřipravuje. Projekt počítá s britskou účastí.

Nebezpečí odvety ze strany sebevražedných teroristů

Útok na Írán by nevedl k ničemu jinému, než "k procesu eskalace", varují Clarke a Simon v The New York Times. Írán by mohl využít svou teroristickou síť k útokům na americké cíle po celém světě i na území USA, jak hrozí jeho představitelé. "Írán má k dispozici síly dalece převyšující al-Kajdá," tvrdí odborníci a dodávají: "Libanonská teroristická organizace Hizballáh má mezinárodní dosah a v minulosti byla nástrojem Íránu."

Britský nedělník Sunday Times s odvoláním na íránské zdroje napsal, že Írán již vycvičil kolem 40 000 sebevrahů a vytipoval nejméně 29 izraelských, britských a amerických cílů, proti kterým by jeho "boží bojovníci" měli v případě napadení především zaútočit. Příslušníci sebevražedných komand uspořádali v březnu pochod centrem Teheránu, poznamenal představitel "strážců íránské revoluce" Hasan Abasí. 

Podle mínění odborníků by Írán navíc ničil ropná zařízení a tankery, což by vymrštilo ceny ropy nad 80 dolarů za barel.

Irácký scénář

Spojené státy v posledních týdnech hledají prostředky, jak přimět íránský islámský režim ke změně postoje ohledně svého jaderného programu. Americká ministryně zahraničí Condoleezza Riceová ve čtvrtek navrhla Radě bezpečnosti OSN, aby brzy začala jednat o možném přijetí rezoluce proti Íránu na základě 7. článku Charty OSN, který umožňuje sankce i případné použití síly v případě, že některý z členů Spojených národů odmítá vůli mezinárodního společenství. 

Formulace "možnost použít všech potřebných prostředků" se v podobné rezoluci na základě 7. článku stala v roce 2003 jedním z argumentů, které USA a Británie tehdy využily k útoku na Irák.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků