Hlavní obsah
Thomas de Maizière Foto: Profimedia.cz

Thomas de Maizière

Thomas de Maizière z CDU patří ke zkušeným německým politikům. Na politickou dráhu se vrhl vzápětí po skončení studií práva a historie nejprve na Freiburská univerzitě a později na Univerzitě v Münsteru. Vedl ministerstvo obrany i ministerstvo vnitra.

Thomas de Maizière Foto: Profimedia.cz
Thomas de Maizière

Po skončení studií pracoval v úřadě berlínského primátora a postupně se vypracoval až na post státního tajemníka na ministerstvu kultury země Meklenbursko-Přední Pomořansko. Tento úřad se pro něj stal odrazovým můstkem pro podstatně vlivnější funkce. Během své kariéry zastával několik ministerských postů na zemské úrovni v Sasku.

V Berlíně nejprve v letech 2005 až 2009 řídil vlivný kancléřský úřad Angely Merkelové a poté nastoupil do čela ministerstva vnitra. V březnu 2011 obsadil post spolkového ministra obrany. Vystřídal Karla Theodora zu Guttenberga, který odstoupil kvůli aféře s opsanou doktorskou prací a informacím o nestandardním studiu.

De Maizière přechodem na ministerstvo obrany navázal na dráhu svého otce, který byl v 60. a 70. letech generálním inspektorem bundeswehru, tedy nejvýše postaveným vojákem v tehdejším západním Německu.

Do křesla ministra vnitra se Thomas de Maizière opět vrátil v prosinci 2013. Funkci zastával až do března 2018.

Tento potomek francouzských protestantů platil za jednoho z nejvěrnějších a nejbližších spojenců kancléřky Angely Merkelové.

De Maizière je ženatý a má tři děti. Je bratrancem Lothara de Maizière, posledního předsedy vlády NDR před sjednocením Německa.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků