Hlavní obsah
Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) Foto: Rodi Said, Reuters

Syrské demokratické síly (SDF)

Syrské demokratické síly (Syrian Democratic Forces, SDF, kurdsky Hêzên Sûriya Demokratîk‎) jsou arabsko-kurdské milice, jejichž jádrem jsou kurdské milice YPG.

Bojovníci Syrských demokratických sil (SDF) Foto: Rodi Said, Reuters
Syrské demokratické síly (SDF)

SDF byly založeny 11. října 2015 s cílem spojit různé milice bojující proti Islámskému státu do jedné skupiny, která by měla širší základ a nemohla být kritizována, že upřednostňuje Kurdy a jejich zájmy, a taky by měla jasnou velitelskou strukturu. Součástí SDF se staly arabské, jezídské, asyrské, a dokonce i turkické oddíly. Kromě YPG představovali významnou roli členové vojenské milice arabského kmene Šammar Al-Sanadid a skupina Liwa Thuwwar al-Raqqa tvořená bojovníky vyhnanými islamisty z Rakky. Asyřany zastupovala jejich vojenská rada SMC. Hlavním velitelem SDF je generál Mazlum Kobání, mluvčím Kino Gabriel.

Na konci října 2015 se ke skupině přidala i milice kmene Aš-Šajtat nazvaná Brigáda pouštních orlů z provincie Dajr az-Zaur a v listopadu i některé skupiny ze Svobodné syrské armády, které zastupovala taky asyrská vojenská rada SMC. V různých operacích se ke skupině připojovaly různé místní milice.

Politické křídlo SDF představuje Syrská demokratická rada, která byla ustavena 10. prosince 2015. Jejími členy bylo 13 zástupců z různých etnických a politických skupin.

První operací bylo na začátku roku 2016 ovládnutí města Šaddáda, což odřízlo Rakku od části zásobovacích tras. Na konci května SDF zaútočily na severu provincie Rakka a osvobodily 23 vesnic a vybudovaly předmostí 37 km severně od Rakky.

Na konci května 2016 zahájily operace s cílem ovládnout město Manbidž na západním břehu Eufratu a odříznout Rakku od zásobovacích cest z Turecka. Turecko odmítlo americkou žádost o vzdušnou podporu, pokud se jí účastní milice YPG. Město dobyly po dlouhém boji na přelomu 12. a 13. srpna 2016. V listopadu zahájily přípravu na dobytí Rakky, při kterém sehrály klíčovou roli. Na starosti měly i likvidaci posledních zbytků samostatného chalífátu.

SDF tvořilo v roce 2019 asi 55 000 až 60 000 bojovníků, ovšem velikost se měnila, protože ne všechny skupiny se účastnily všech operací. Mají pouze lehkou výzbroj tvořenou puškami a kulomety nebo raketovými granátomety a lehké obrněné automobily, které získaly milice YPG.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků