Hlavní obsah

Soud zakázal bratislavským zdravotníkům stávkovat

Soud zakázal předběžným opatřením bratislavským zdravotníkům pokračovat ve stávce za vyšší mzdy. Ve čtvrtek to oznámil slovenský ministr zdravotnictví Rudolf Zajac. Na verdikty soudů čekají i ředitelé stávkujících nemocnic v Martině a Prešově, kteří zastavení protestů požadovali.

Soud zakázal bratislavským zdravotníkům stávkovat

Bratislavští zdravotníci zahájili před týdnem stávku za zvýšení mezd a celkové zlepšení situace ve slovenském zdravotnictví. Postupně se k nim přidali lékaři a zdravotníci v jiných částech Slovenska. [celá zpráva] Lékaři požadují zvýšení platů o čtvrtinu.

V nemocnici ve slovenském Martině ve čtvrtek zdravotníci dvoudenní stávku dočasně ukončili. Případné obnovení stávky bude záviset na výsledcích jednání s vedením nemocnice, které se má uskutečnit v úterý a na němž se má hovořit o platech zdravotníků.

Do stávky se zapojilo 6 tisíc lidí

V Prešově se ve čtvrtek mezi zdravotníky a vedením nemocnice jednalo. Ředitel tamní kliniky zareagoval na jejich ultimátum a souhlasil se setkáním, na němž se obě strany dohodly na dalším průběhu stávky a zajištění zdravotní péče.

Vláda se stávkujícími jednat nehodlá. Ministr zdravotnictví Rudolf Zajac jim vzkázal, aby se se svými požadavky obraceli na ředitele nemocnic a premiér Mikuláš Dzurinda tvrdí, že jde o pracovněprávní spor, do něhož vláda zasahovat nemůže.

V současnosti stávkuje už přes 6 tisíc zaměstnanců asi dvaceti nemocnic. Po dobu stávky poskytují nemocnice pouze naléhavou zdravotní péči. Zdravotníci chodí řádně do práce bez nároku na mzdu.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků