Hlavní obsah
Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi Foto: Max Rossi, Reuters

Silvio Berlusconi

Objeví-li se v italských médiích označení Il Cavaliere, tedy Rytíř, mají Italové jasno. Nejde o nikoho jiného než o dlouholetého premiéra Silvia Berlusconiho. O tom, že se nejedná o právě povedenou metaforu, svědčí však obsahy jednotlivých zpráv. Rozvod, milenky, mafie, soudy a pak kdesi hluboko pod čarou politika.

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi Foto: Max Rossi, Reuters
Silvio Berlusconi

A i zde alespoň v kurzívě nechybějí peprná slovíčka, jimiž tento uměle stvořený šlechtic, bohatý spíše statky než morálkou, hodnotí své odpůrce, ale míří jimi i do vlastních řad. Sukničkář, showman a miliardář, který opakovaně stanul mezi špičkami italského politického nebe, to všechno je Silvio Berlusconi.

Silvio Berlusconi se narodil 29. září 1936 v Miláně. S tímto městem na severu země spojil také značnou část svého pozdějšího podnikání. Za úspěch své stavební firmy Edilnord vděčí zejména živému styku s vlivnými italskými politiky, těchto kontaktů později zdárně využil při budování vlastní politické kariéry.

Na jejím počátku, jak uvádějí někteří Berlusconiho odpůrci, stály jeho úzké vztahy s antikomunistickou zednářskou lóží Propaganda 2 (P2), jež v Itálii nelegálně fungovala od 40. do 70. let, kdy byla její činnost pozastavena. Jako důkaz slouží opozičnímu táboru podepsaná strvrzenka, jíž Berlusconi lóži poukazuje jistý obnos.

Kromě vazeb na stavitelství se Berlusconi pohybuje také ve sportovní a mediální oblasti. Byl dlouholetým majitelem fotbalového klubu AC Milan a také vlastní televizní společnost Mediaset. V další televizní společnosti Endemol má většinový podíl. Vlastnictví mediálního impéria je trnem v oku jeho odpůrcům, kteří se domnívají, že své společnosti využívá k ovlivňování veřejného mínění a posilování své pozice v politice.

Politická kariéra

Italským premiérem se Berlusconi poprvé stal v roce 1994 za svou pravicovou stranu Forza Italia (Vzhůru Itálie). Stranu spoluzaložil v roce 1993 a už od počátku byla jedním z největších politických subjektů v zemi.

Zásadní vliv na podporu veřejnosti měly rozsáhlé mediální kampaně. Berlusconi jako majitel mnoha televizí si podobné akce mohl bez nesnází dovolit. Jeho cílem bylo zabránit komunistům ve vstupu do parlamentu.

O pouhých sedm měsíců později však jeho vláda kvůli neshodám v koalici padla. V roce 1996 kandidoval na premiéra znovu, post však připadl Romanu Prodimu.

Úspěch Berlusconi zaznamenal v dalších parlamentních volbách v roce 2001, kdy zvítězil nad Franceskem Rutellim. U moci poté setrval do roku 2006, kdy jej opět vystřídal Prodi.

Po jeho demisi o dva roky později však na jeho místo usedl znovu a předsedou vlády byl až do roku 2011. Tehdy podal demisi kvůli zadluženosti a celkově špatnému ekonomickému stavu Itálie. Na jeho místo nastoupil ekonom Mario Monti. Podle oponentů ho dostihlo to, že více než tolik potřebným reformám se v úřadu věnoval milostným aférám.

Do premiérského křesla se chtěl vrátit po volbách v roce 2013, cestu mu ale zablokovala koaliční Liga severu, která Berlusconiho v čele vlády odmítla. Berlusconi nakonec podpořil Enrica Lettu jako nového premiéra a sám skončil v senátorském křesle. Dlouho v něm nevydržel, kvůli Berlusconiho odsouzení pro daňové úniky jej v listopadu téhož roku Senát vyloučil ze svých řad.

Horní komoře to umožnil protikorupční zákon zakazující odsouzeným za daňové úniky vykonávat veřejné funkce. Součástí Berlusconiho trestu byl také zákaz vykonávání veřejně funkce do konce roku 2019.

Dozorčí soud mu sice zákaz zrušil předčasně v květnu 2018, došlo k tomu až po parlamentních volbách v březnu toho roku. Berlusconi tak plánuje kandidovat v nejbližších následujících volbách, a to do Evropského parlamentu v květnu 2019.

V roce 2001 jej americký časopis Forbes označil s majetkem zhruba 6,5 miliardy dolarů za druhého nejbohatšího muže Itálie. Jeho majetek se od té doby moc nezměnil. V roce 2019 jej Forbes odhadl na 6,3 miliardy dolarů, v Itálii je dnes však až sedmý nejbohatší.

Nahý Topolánek

Do pozornosti českých médií se v posledních letech dostal především případ Berlusconiho vily na Sardinii. Tehdejší český premiér Mirek Topolánek byl při soukromé návštěvě jeho chaty vyfotografován nahý, a protože se záběry pořízené paparazzi dostaly do médií, případ vzbudil rozhořčené reakce.

Foto: Novinky

Poprask způsobil i na české politické scéně, kdy se kvůli fotografiím vzrušeného Topolánka dostala do sporu například jeho partnerka Lucie Talmanová z ODS a tehdejší kandidátka na místopředsedkyni ČSSD Alena Borůvková. Ta Topolánkovu exhibici označila za ostudu pro celou zemi, zatímco podle Talmanové jsou záběry podvržené.

Soudy a mafie

Své zkušenosti má bývalý ministerský předseda také se soudy. V 90. letech byl vyšetřován v souvislosti s daňovými úniky v tzv. daňových rájích. Měl si dokonce tehdy koupit od svého právníka falešné svědectví.

Právě v devadesátých letech měl Berlusconi také fungovat jako spojenec tehdejších mafiánských špiček, konkrétně sicilské Cosa Nostry. Během soudního procesu s bossy organizovaného zločinu jeden ze svědků uvedl, že v době mafiánské konjunktury se Berlusconi nemálo podílel na tom, aby organizace dosáhla, čeho chtěla.

Podle samotného Berlusconiho je obraz Itálie coby krvavé chobotnice mafiánských spolků zcela vykonstruovaný a přiživování konspiračních teorií o vztazích na hranici zákona, které zasahují až do nejvyšších míst, o zemi vytváří pouze nepříznivý dojem.

Soud Berlusconiho dohnal v srpnu 2013. Tehdy jej Nejvyšší kasační soud Itálie pravomocně odsoudil k čtyřem letům vězení pro daňové úniky. Z toho mu však tři roky byly prominuty. Pro svůj vysoký věk si Berlusconi trest nakonec odpracoval veřejně prospěšnými pracemi v pečovatelském domě. Součástí trestu byl i zákaz vykonávání veřejně volené funkce po dobu šesti let. Zákaz mu byl předčasně zrušen v květnu 2018.

Úder katedrálou

O tom, že na veřejnosti není vždy oblíbený, svědčí i incident z prosince 2009, kdy na něj v Miláně soškou místní katedrály zaútočil psychopat, rozbil mu oba rty a poškodil zuby.

Italský premiér opouští mítink s krví na obličeji.

Foto: Reuters

Věren svým populistickým zvyklostem mu před Vánocemi Berlusconi veřejně odpustil. Krátce nato se na internetu objevila tvrzení, že útok mohl být zinscenován.

Něžné srdce ministerského předsedy

Osoba Silvia Berlusconiho v Itálii neplní jen politické ročenky, zájmem o jeho živočišnost se netají ani bulvární periodika. Jejich stránky plnily například pikantnosti týkající se premiérova rozvodu. Jeho manželka Veronica Lariová se po téměř dvacetiletém manželství, z něhož vzešlo pět dětí, rozhodla, že už nebude snášet manželovu očividnou zálibu v ženském pohlaví.

Veronica Lariová se Silviem Berlusconim

Foto: Alessandro Bianci, Reuters

Navíc tehdy, když se tato záliba umocňuje podle toho, čím je Berlusconiho objekt zájmu mladší. Jako důvod rozvodu uvedla Lariová, že je manžel nemocný a posedlý ženami.

Důkazem toho může být kauza nazvaná - po vzoru aféry Watergate - Rubygate podle Maročanky Karimy Mahrúgové, přezdívané Ruby Rubacuori (zlodějka srdcí). Ta se měla jako mladistvá účastnit opulentních večírků bývalého premiéra, který za její služby údajně platil. Platit za sexuální služby mladistvým je přitom v Itálii nezákonné a hrozí za to až tři roky ve vězení.

Marocká tanečnice Karima Kayeková známá jako Ruby

Foto: Profimedia.cz

Sám expremiér ale na toto konto jako vždy odvětil, že nemá zapotřebí si sex kupovat. Mahrúgová však podle svých slov od Berlusconiho dostala několik tisíc eur, prý s ním ale neměla pohlavní styk a premiérovi zatajila svůj věk. Z pořízených odposlechů však vyplynul opak. Navíc prý k němu do milánské vily chodila od 16 let.

Berlusconi se měl navíc zasadit o to, aby byla Ruby následně propuštěna z vazby, kde byla držena kvůli údajné krádeži.

Večírků se účastnila také bývalá stomatologická asistentka Nicole Minettiová, která posléze usedla na radnici regionu Lombardie, nebo začínající modelka Noemi Letiziová, která Berlusconiho oslovovala familiárně „papá“ a k 18. narozeninám od něj získala přívěšek v hodnotě 150 tisíc eur.

Noemi Letiziová s přívěskem od premiéra

Foto: Profimedia.cz

Z pořízených odposlechů zúčastněných dívek vyplynulo, že se slavných „bunga bunga“ večírků účastnil jen střídmý počet mužů a až několik desítek polonahých žen. Berlusconi si přitom prý potrpěl na převleky za policistky a zdravotní sestry. Orgie se prý odehrávaly v „podzemní diskotéce“ s pohovkami, tyčí pro lapdance a barovým pultem. Jindy na premiéra prý čekalo několik nahých prostitutek v bazénu.

Kromě svého zalíbení ve slabším pohlaví je Berlusconi znám také svými pokusy o umění. Na rok 2010 naplánoval vydání už čtvrtého alba milostných písní, které ve své vile u Milána ve volném čase skládá s kytaristou Marianem Apicellem. V oblasti hudby není bývalý premiér nováček, v mládí vystupoval jako zpěvák na výletních lodích.

Ostrý jazyk

Do Berlusconiho se veřejně navážela například manželka francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho Carla Bruniová. Ta pochází z Itálie, má však nyní francouzské občanství. To ji také, jak prohlásila v listu Le Journal du Dimanche, chrání před tím, aby se styděla za některé Berlusconiho prostořeké výroky. Nelíbí se jí například, že italský politik nového amerického prezidenta Baracka Obamu označil za „mladého, pohledného a opáleného“.

Carla Bruniová-Sarkozyová

Foto: Eric Feferberg/Pool, Reuters

Pro odpůrce svých ostrých slov má však Berlusconi pohotový vzkaz. Když jej za ně kritizovala opoziční levice, označil je za idioty bez smyslu pro humor.

Podobně reagoval krátce před volbami na jaře 2010, když někteří členové vedení jeho strany Lid svobody zmeškali lhůtu k podání volebních přihlášek, jež navíc obsahovaly formální nedostatky. Své podřízené nazval amatéry a opět idioty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků