Hlavní obsah

Sebevražedná atentátnice zranila srílanského velitele armády

Nejméně jedenáct mrtvých a jedenáct zraněných si v úterý vyžádala silná exploze u generálního štábu armády v hlavním městě Srí Lanky Kolombu. Při útoku byl vážně zraněn i vrchní velitel Sarath Fonseka. Nyní leží v kritickém stavu v nemocnici. Podle policie šlo o sebevražedný atentát, který spáchala žena.

Sebevražedná atentátnice zranila srílanského velitele armády

Oběťmi útoku jsou většinou členové ochranky velitele, kteří ho doprovázeli v konvoji. Zemřelo jich hned osm. "Výbušnina, kterou měla sebevražedkyně připevněnou na těle, explodovala poblíž armádní nemocnice a měla zasáhnout vozidlo velitele armády," řekl mluvčí armády. Velitel Fonseka má vážná zranění na hrudi a v břiše.

Podle svědků byly ulice kolem generálního štábu uzavřeny a k přísně střeženému objektu se sjelo několik civilních sanitek.

K útoku se zatím nikdo nepřihlásil. Sebevražedné útoky často v zemi používají tamilští povstalci, kteří bojují za vytvoření samostatného státu pro menšinové etnikum Tamilů na severu a východě Srí Lanky. V roce 2002 uzavřeli s vládou příměří a při nedávných jednáních slíbili, že ho budou nadále dodržovat.

Letos na začátku roku ho ale už dvakrát porušili a jejich incidenty si vyžádaly nové lidské životy. Úterní výbuch v hlavním městě znamená další ohrožení křehkého mírového procesu v zemi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků