Hlavní obsah
Rudé náměstí v Moskvě Foto: Maxim Zmeyev, Reuters

Ruští agenti nás šikanují, stěžují si američtí diplomaté

Američtí diplomaté, zaměstnanci ambasád a jejich rodiny působící v Moskvě a dalších evropských metropolích čelí zastrašování a šikaně ze strany agentů ruských tajných služeb. Informace v pondělí zveřejnil americký list The Washington Post. Zároveň odkázal na informace několika velvyslanců USA.

Rudé náměstí v Moskvě Foto: Maxim Zmeyev, Reuters
Ruští agenti nás šikanují, stěžují si američtí diplomaté

Věc podle listu došla tak daleko, že ministr zahraničí John Kerry vyzval šéfa Kremlu Vladimira Putina, aby tyto akce zastavil.

Ruští agenti podle listu sledují americké diplomaty a členy jejich rodin, nezvaní se objevují na jejich společenských akcích a platí novinářům za negativní články. Tím ale problémy nekončí, píše The Washington Post.

Rusové prý vnikají pozdě v noci do amerických diplomatických bytů, jen aby přestavěli nábytek nebo zapnuli všechna světla či televize. Jeden americký diplomat vypověděl, že ruský vetřelec si na koberec v jeho obýváku ulevil.

Nejagresivnější útoky jsou v Moskvě, tvrdí deník. Bývalý velvyslanec USA Michael McFaul byl pronásledován davem placených demonstrantů a jeho děti sledovali na cestě do školy ruští agenti.

Výcvik, jak čelit pronásledování 

Ještě v době prvního mandátu prezidenta Baracka Obamy Rusové pronikli do bytu amerického vojenského atašé v Moskvě a zabili jeho psa.

„Od návratu Putina (do Kremlu v roce 2012) vede Rusko po celé Evropě agresivní válku v šedé zóně. Teď je navíc odvetou za západní sankce kvůli Ukrajině. Šikana diplomatů je další frontou této šedé války,” řekl listu Norman Eisen, velvyslanec USA v Praze v letech 2011-14. „Útočí na americké diplomaty doslova všude, kde žijí,” dodal.

Všichni američtí diplomaté před působením v Evropě procházejí speciálním výcvikem, jak ruskému pronásledování čelit. Obamova vláda zvažovala odpověď, ale nakonec se rozhodla nereagovat.

Kerry při březnové návštěvě Moskvy o útocích hovořil s Putinem, ale akce ruských agentů to nezastavilo, uvedl The Washington Post.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků