Hlavní obsah
Robert Fico Foto: Jan Koller, ČTK

Robert Fico

Opozice ho označovala za populistu a demagoga, přesto platil za nejpopulárnějšího politika na Slovensku. Od roku 2006 třikrát sestavoval vládu, mezi lety 2012 až 2016 byla jeho strana Směr-sociální demokracie schopna vládnout sama. Dlouhou dobu se zdálo, že je jeho pozice neotřesitelná, v březnu 2018 však musel opustit post předsedy vlády po vraždě novináře Jána Kuciaka.

Robert Fico Foto: Jan Koller, ČTK
Robert Fico

Fico se narodil 15. září 1964 v Topoľčanech. Vystudoval práva a v politice se začal pohybovat hned po pádu komunistického režimu. Už předtím byl členem Komunistické strany Slovenska, která se v roce 1990 přetransformovala na Stranu demokratické levice (SDL). V roce 1999 založil stranu Směr-sociální demokracie.

Před rokem 1989 Fico pracoval na slovenském ministerstvu spravedlnosti. Od roku 1994 zastupoval Slovensko před Evropskou komisí pro lidská práva a následně před Evropským soudem pro lidská práva.

Popularitu využil k utvoření vlastní strany

Jako poslanec SDL otevřeně kritizoval nedemokratické praktiky vlády Vladimíra Mečiara. Po parlamentních volbách v roce 1998, kdy vládu sestavila protimečiarovská koalice, neobsadil Fico žádnou významnou funkci a otevřeně kritizoval vládní koalici se Stranou maďarské koalice. O té tvrdil, že se pokouší otevírat problematiku poválečných dekretů prezidenta Edvarda Beneše.

Robert Fico s šéfem českých sociálních demokratů Jiřím Paroubkem

Foto: Petr Horník, Právo

Jako nejpopulárnější politik SDL, který ovšem nedostal ministerský post, v roce 1999 ze strany vystoupil a s podporou podnikatelských kruhů založil stranu Směr. Ficovi se podařilo postupně sjednotit slovenskou levici. V roce 2005 strana Směr pohltila i původní SDL. Po sjednocení se Sociálnědemokratickou stranou Slovenska, jejímž členem byl na konci života i Alexander Dubček, se název strany změnil na Směr-sociální demokracie. „Za svůj největší úspěch považuji sjednocení slovenské levice,“ říká s odstupem Fico.

Ve volbách v roce 2002 ovšem jeho strana skončila až na třetím místě. Fico neskrýval zklamání z toho, že zůstane v opozici.

Ve vládě se spojil s populisty

Druhá vláda Mikuláše Dzurindy se pustila do nutných, ale nepopulárních ekonomických reforem. Fico kritizoval především krácení sociálních dávek, odebrání dávek některým invalidům a zavedení poplatků ve zdravotnictví. V roce 2004 však podpořil vstup Slovenska do Evropské unie.

Dzurindova koalice přes úspěchy ekonomických reforem ztrácela podporu obyvatelstva a popularita strany Směr-sociální demokracie rostla. V roce 2006 suverénním způsobem vyhrála volby a Fico mohl sestavit vládu. Zahájil jednání se všemi stranami, které překročily pětiprocentní práh potřebný pro vstup do parlamentu. Nakonec si jako koaliční partnery vybral Vladimíra Mečiara, jehož politiku v minulosti ostře kritizoval, a kontroverzního šéfa slovenských nacionalistů Jána Slotu.

Zprava Robert Fico, Vladimír Mečiar a Ján Slota

Foto: Profimedia.cz

Tato kombinace vyvolala ostrou kritiku v zahraničí a straně Směr-sociální demokracie bylo dočasně pozastaveno členství ve Straně evropských socialistů. Účastí Slovenské národní stany (SNS) ve vládě se zhoršily vztahy Slovenska s Maďarskem. SNS dostala na základě koaliční smlouvy například resort školství, jehož některé zásahy považovali Maďaři žijící na jihu Slovenska za omezení práv národnostních menšin.

Ficova strana však zůstávala populární, mimo jiné díky tomu, že zrušila poplatky u lékaře a učinila další populární kroky v sociální oblasti. Začátkem roku 2009 Fico dokázal Slováky přesvědčit o výhodě zavedení eura a následně dobře zvládl tzv. plynovou krizi.

Vůči Mečiarovi i Slotovi se Fico ukázal jako tvrdý šéf a některé chyby jim v průběhu společného vládnutí neodpustil. Po aférách neváhal odvolat několik ministrů.

Premiér Robert Fico hovoří ve slovenském parlamentu.

Foto: Peiger Marián, ČTK

Spory s Maďarskem i novináři

Kromě toho, že od koaličních partnerů přejal protimaďarskou rétoriku, vedl Fico válku i s novináři. V březnu 2008 vyšly na Slovensku deníky s prázdnými titulními stranami. Vydavatelé a novináři tak protestovali proti připravenému tiskovému zákonu, na jehož základě musí redakce zveřejňovat reakce nespokojených čtenářů na pravdivá i nepravdivá tvrzení. Pokud to redakce odmítne, hrozí jí pokuta od 50 do 150 tisíc slovenských korun. Jako první hned v první den platnosti zákona 1. června využila hned Mečiarova strana HZDS, které se nelíbil komentář v deníku SME.

V září 2009 zažaloval SME Fico kvůli své karikatuře. Fico na ní sedí u lékaře, který na základě rentgenového snímku konstatuje, že nemá páteř. Fico argumentoval, že si SME dělá legraci z jeho zdravotních potíží.

Stejnému deníku jistě Fico nezapomene zveřejnění staršího a tajně pořízeného audiozáznamu, na němž se předseda Směru chlubí, že utajení sponzoři nalili do strany mimo oficiálního účetnictví minimálně 75 miliónů korun. Fico na záznamu dodává, že peníze zajistil on sám.

SME audio zveřejnil dva dny před volbami v roce 2010. Pár dní před tím informoval o 17 tisících eur, které z premiérské rezervy na nepředvídatelné situace dostala fitnessmodelka Eva Martinková. Peníze využila i na úpravu nehtů a kadeřnici před mistrovstvím světa.

Volby vyhrál, vládu nesestavil

Ačkoli ve volbách v červnu 2010 získal Ficův Směr suverénně nejvíce hlasů, a to 35 procent, partnery pro většinovou vládu nenašel. Slotova strana získala pouze pět procent hlasů a Mečiarova HZDS se do parlamentu vůbec nedostala.

Prezident Gašparovič pověřil Fica sestavením vlády. Ten ale partnery nenašel.

Foto: Marián Peiger, ČTK

Prezident Ivan Gašparovič dal podle ústavního zvyku Ficovi šanci jednat o ustavení vlády jako první. Podle očekávání to ale Ficovi nepomohlo a on do stanovené lhůty k partnerství nikoho nepřesvědčil. Naopak se již na koalici dohodla čtveřice pravicových a středových stran s tím, že budoucí premiérkou by měla být Iveta Radičová z SDKU.

Fico tak jen o několik týdnů následoval do opozice svého českého spojence Jiřího Paroubka, jehož sociální demokraté rovněž ve volbách zvítězili, ale partnery pro většinovou koalici neměli. Na rozdíl od Paroubka ale Fico z vedení strany po neúspěchu neodstoupil.

Parlamentní volby 2012 a druhá vláda

Po předčasných parlamentních volbách v roce 2012, ve kterých strana Směr-SD zvítězila ještě s výraznějším odstupem od ostatních stran než ve volbách minulých, sestavila vládu opět v čele s Robertem Ficem. Tomu se tak podařilo vytvořit vládu, ve které zasedli pouze členové Směru a nestraníci za tuto stranu nominovaní.

Parlamentní volby na Slovensku 2012

Foto: David Ryneš, Novinky

 Prezidentská kandidatura v roce 2014

Ačkoli zastával Fico funkci premiéra, ohlásil v projevu 18. prosince 2013 svůj záměr kandidovat na prezidenta Slovenské republiky. Byl horkým favoritem na vítězství, ale voliči rozhodli jinak.

V prvním kole voleb, konaném 15. března 2014, získal 28 % hlasů, čímž si zajistil vítězství a postup do dalšího kola. V něm se utkal s Andrejem Kiskou, známým slovenským podnikatelem a filantropem. Kiska získal 59 % hlasů, čímž Fica, pro kterého hlasovalo 40 % voličů, drtivě porazil, a stal se tak čtvrtým prezidentem Slovenské republiky.

 Parlamentní volby v roce 2016

V roce 2016 sice zvítězil Fico se Směr-SD v parlamentních volbách, ale strana přišla o dosavadní většinu v Poslanecké sněmovně. S 28 % získal Směr-SD 49 mandátů, tedy o 34 méně než v roce 2012.

Novou vládu se mu povedlo sestavit v koalici se SNS, Most-Híd a Sieť. Po krizi v nejmenší koaliční straně Sieť podepsaly zbývající strany 1. září novou koaliční dohodu, Fico tak nadále zůstával na pozici předsedy vlády.

Vražda novináře Fica položila

I když Fico během své vlády přežil několik kauz, vražda novináře Jana Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírovej, která se stala na konci února 2018, jej nakonec donutila opustit post ministerského předsedy.

Vražda totiž podle všeho měla souviset s prací novináře. Ten se snažil rozkrývat činnost italské mafie na východě Slovenska. Po jeho smrti vyšly najevo podezření o napojení mafie se státní sférou. Vražda vyvolala řadu demonstrací po celém Slovensku, při kterých lidé žádali vyvození politické zodpovědnosti Ficova kabinetu. Demonstrovali i Slováci žijící v zahraničí včetně Prahy.

Demonstrace za nezávislé a důkladné vyšetření vraždy slovenského novináře Jána Kuciaka a jeho partnerky Martiny Kušnírové a za vznik nové a důvěryhodné vlády na Slovensku, 9. března 2018 u slovenského velvyslanectví v Praze.

Foto: Michal Krumphanzl, ČTK

Ficovu rezignaci kromě demonstrantů žádala také slovenská opozice a pro obměnu vlády se přimluvil i slovenský prezident Andrej Kiska. Ten však těmto výzvám po několik týdnů vzdoroval, avšak ani demise jeho nejbližšího spojence Roberta Kaliňáka na postu ministra vnitra nepomohla udržet Roberta Fica včele předsedy vlády.

14. března oznámil Fico, že rezignuje. Odmítl však vyhlášení nových voleb, místo toho žádal, aby stávající koalice pokračovala až do řádných voleb. Ten den se objevily informace, že novým předsedou se měl stát další člen Směru, Peter Pellegrini. Toho také druhý den, po přijetí Ficovi demise, jmenoval prezident Kiska.

Robert Fico je ženatý. S manželkou Svetlanou, právničkou vyučující na bratislavské právnické fakultě, má syna Michala.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků