Hlavní obsah
Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters

Petro Porošenko

Petro Olexijovyč Porošenko je ukrajinský politik a podnikatel. V letech 2014 až 2019 byl prezidentem Ukrajiny. V minulosti působil na různých politických postech v ukrajinské vládě. Jeho podnikatelské aktivity mu vynesly jmění odhadované na 1,3 miliardy dolarů.

Ukrajinský prezident Petro Porošenko Foto: Valentyn Ogirenko, Reuters
Petro Porošenko

Porošenko se narodil 26. září 1965 v Bolhradu v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. V mládí se úspěšně věnoval bojovým sportům, ve škole dobře prospíval, ale měl potíže s disciplínou. Po vojenské službě vystudoval ekonomii na Kyjevské státní univerzitě. Ještě v době studií založil společnost zprostředkovávající poradenství a kontakty v zahraničním obchodě a pustil se do dovozu kakaových bobů do Sovětského svazu. Jeho úspěšné podnikání v oblasti sladkostí a cukrovinek mu později vyneslo přezdívku Čokoládový král, prosadil se nicméně i v obchodu s automobily nebo na mediálním trhu, patří mu televize Kanál 5.

Do vysoké politiky se Porošenko poprvé dostal v roce 1998, kdy byl zvolen poslancem ukrajinského parlamentu za sociální demokraty. V roce 2001 se přidal k bloku Naše Ukrajina tehdy opozičního lídra Viktora Juščenka a o rok později v jeho barvách opět získal křeslo v parlamentu. Po Oranžové revoluci, jejímž byl štědrým finančním podporovatelem, a následném Juščenkově vítězství v prezidentských volbách zastával post šéfa Národní rady pro bezpečnost a obranu. V roce 2005 vypukl mezi ním a tehdejší premiérkou Julijí Tymošenkovou konflikt, v němž se oba aktéři navzájem vinili z rozsáhlé korupce během privatizace státních podniků. Spor vyústil v odvolání celé vlády.

Ve volbách v roce 2007 Porošenko nekandidoval, namísto toho se stal předsedou Rady Ukrajinské národní banky, jejímž členem byl v letech 1999 až 2012.

V roce 2009 ho prezident Juščenko jmenoval ministrem zahraničí. V této funkci prosazoval členství Ukrajiny v NATO. Ve vládě Porošenko zůstal i poté, co post prezidenta získal zpět Viktor Janukovyč. V kabinetu premiéra Mykoly Azarova zastával od března do prosince 2012 post ministra obchodu a hospodářského rozvoje. V té době se daňové úřady začaly ve zvýšené míře zajímat o jeho podnikání.

Na sklonku roku 2013 se stal jedním z organizátorů Euromajdanu, masových občanských protestů, které vedly ke svržení proruského prezidenta Janukovyče a vzniku vlády premiéra Arsenije Jaceňuka. Poté, co Janukovyč uprchl ze země, se stal prozatímním prezidentem šéf parlamentu Oleksandr Turčynov. V březnu 2014 oznámil Porošenko kandidaturu na post hlavy státu a v květnových volbách zvítězil hned v prvním kole se ziskem téměř 55 procent a stal se v pořadí pátým ukrajinským prezidentem.

V roli prezidenta Porošenko zastával tvrdý postoj vůči proruským separatistům na východě země a rozhodoval o bojových operacích. V příštích prezidentských volbách 2019 Porošenko opět kandidoval. V prvním kole ale získal pouze 16 procent hlasů a umístil se tak na druhém místě za Volodymyrem Zelenským, pro kterého hlasovalo více než 30 procent voličů. Oba postoupili do druhého kola, ve kterém zvítězil Zelenskyj. Ten ve funkci prezidenta Ukrajiny nahradil Porošenka v květnu 2019.

Porošenko má s manželkou Marynou čtyři děti, dva syny a dvě dcery.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků