Hlavní obsah
Pentagon Foto: Profimedia.cz

Pentagon

Pentagon je sídlem ministerstva obrany Spojených států amerických a často je takto označován i tento resort. Budova, resp. komplex budov na pětiúhelníkovém půdorysu, stojí v Arlingtonu ve státě Virginie při řece Potomac. Je to největší kancelářská stavba na světě.

Pentagon Foto: Profimedia.cz
Pentagon

Přes 116 tisíc metrů čtverečních pojme na 26 000 zaměstnanců. S Washingtonem ji spojuje skoro 50 kilometrů dálnic, metro a autobusy. Pěšky se k ní dostat nedá.

Stavba má sedm pater, dvě v podzemí a pět nadzemních. Jednotlivé části pětihúhelníku tvoří pět soustředných řad, které v každém nadzemním poschodí spojují chodby, jež jsou dohromady dlouhé téměř 30 kilometrů. Přesto trvá nanejvýš sedm minut dostat se z libovolného místa na jakékoliv jiné.

Vprostřed komplexu se nachází pětiúhelníkové náměstí o výměře 20 000 metrů čtverečních. Vně stavby je 16 parkovišt pro téměř 9000 aut.

Budova Pentagonu ve výstavbě

Foto: Profimedia.cz

V komplexu je přes 4000 hodin, 691 fontán, 284 odpočíváren, jídelna, dvě kavárny a sedm snack barů. Podle serveru Globalsecurity se v Pentagonu denně uskuteční přes 200 000 telefonátů, které zprostředkovává na 160 000 kilometrů telefonních kabelů. Místní poštou projde denně na 1 200 000 zásilek a ve zdejších knihovnách je 300 000 publikací a 1700 periodik v různých jazycích.

V budovách chybí mramor. Itálie, tehdy hlavní dodavatel tohoto kamene, byla v době výstavby Pentagonu s USA ve válce.

Historie

Pentagon navrhl architekt George Bergstrom a budova se začala stavět v roce 1941. Ministerstvo obrany se v předchozích letech několikrát stěhovalo, ovšem během druhé světové války vzrostla v souvislosti s navýšením počtu pracovníků potřeba definitivně vyřešit problém s nedostatečným prostorem.

Uvažovalo se o výstavbě v prostoru místní části Arlington Farm nebo starého Hooverova letiště v Arlingtonu. Vítězila první varianta, ale prezident Franklin Delano Roosevelt se nakonec rozhodl pro letiště, protože nechtěl, aby stavba bránila ve výhledu na Washington D.C. z vojenského hřbitova Arlington.

Budova Pentagonu ve Washingtonu

Foto: Profimedia.cz

Pětiúhelníkový tvar komplexu, který představoval uzpůsobení se podmínkám v Arlington Farm už nicméně zůstal. Nové návrhy by projekt pozdržely a prodražily a Rooseveltovi se stávající líbil. Jelikož letiště stavbu z hlediska prostoru nijak neomezovalo, upravili designéři její budoucí vzhled na pravidelný pětiúhelník.

Stavba byla dokončena za rekordních 16 měsíců v roce 1943. Výstavbu urychlilo napadení amerického přístavu Pearl Harbor Japonci a vstupem USA do války.

V průběhu let se v okolí Pentagonu několikrát protestovalo, nejsilněji proti válce ve Vietnamu v roce 1967 a také proti irácké válce v roce 2007. Sídlo ministerstva obrany se také 11. září 2001 stalo terčem útoku teroristů. Jedno z letadel unesených islamisty narazilo do západní části komplexu. Zemřelo 189 lidí - 64 na palubě a 125 uvnitř budovy.

Jak se neztratit

Soustředné řady budov uspořádané v pětiúhelníku mají označení A až E. Písmeny F a G se označují celá podzemní patra. Budovy A jsou při náměstí ve středu, E tvoří vnější okraj pětiúhelníku a sídlí v nich většinou výše postavení představitelé. Podzemní podlaží jsou označována písmeny B (z angl. basement) a M (mezzanine), nadzemní číslice 1 až 5.

Budova Pentagonu po nárazu letounu v září 2001

Foto: Profimedia.cz

Označení kanceláří nesou informace o poschodí, řadě a dále číslo nejbližší chodby a sekci - například 1C213.

Ministerstvo obrany USA

Je federálním ministerstvem zodpovědným za bezpečnost. Jeho organizaci a funkci zakotvuje článek 10 sbírky zákonů USA. Tvoří ho tři základní pilíře - oddělení armády, oddělení námořnictva a oddělení letectva. Mezi stovky agentur se řadí i Národní bezpečnostní agentura či Obranná zpravodajská agentura a v době války má ministerstvo obrany kontrolu také nad pobřežní stráží, která jinak spadá pod resort vnitra.

Vrchním velitelem ozbrojených složek je prezident USA. Předsedá také Národní bezpečnostní radě, v níž zasedá jeho viceprezident, bezpečnostní poradci, ministři a další představitelé.

 Bezpečnostní rada v roce 2019:
PředsedaDonald Trump (prezident)
Statutární členovéMike Pence (viceprezident), Rex Tillerson (ministr zahraničí), James Mattis (ministr obrany), Steven Mnuchin (ministr financí), Jeff Sessions (ministr spravedlnosti), Rick Perry (ministr energetiky), Kirstjen Nielsenová (ministryně vnitřní bezpečnosti), Herbert Raymond McMaster (poradce pro národní bezpečnost), Tom Bossert (poradce pro vnitřní bezpečnost), Nikki Haleyová (velvyslankyně při OSN)
Vojenský poradcegenerál Joseph Dunford (předseda sboru náčelníků štábu)
Poradce pro zpravodajstvígenerál Dan Coars (ředitel Národního zpravodajství)
Další členové
John Francis Kelly (vedoucí kanceláře Bílého domu), Don McGahn (poradce Bílého domu), Mick Mulvaney (ředitel úřadu pro řízení a rozpočet)

V základní bezpečnostní struktuře je pod prezidentem ministr obrany a dále generální štáb (plánuje a koordinuje), centrální velitelství (vede operace) a již zmíněná tři vojenská oddělení armáda, námořnictvo a letectvo (trénink a vykonávání operací).

Zdroje: Pentagon, ministerstvo obrany, Globalsecurity

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků