Hlavní obsah

Panika kvůli ptačí chřipce v Rakousku, lidé se zbavují koček

Velké znepokojení vyvolala v Rakousku zpráva, že se kočky v útulku ve Štýrském Hradci nakazily virem ptačí chřipky H5N1. Nemocné kočky byly převezeny na pozorování na veterinární stanici v Nickelsdorfu na východě země. Místní občané však proti tomu protestují. Mnozí Rakušané se také zbavují svých koček. Opakované testy v úterý přitom nákazu koček nepotvrdily.

Panika kvůli ptačí chřipce v Rakousku, lidé se zbavují koček

Veterinární klinika v rakouském Nickelsdorfu oznámila, že opakované testy neprokázaly virus H5N1 u tří koček z útulku ve Štýrském  Hradci.V Nickelsdorfu na hranicích s Maďarskem byla u hraničního přechodu vybudována veterinární stanice, kde se v 90. letech prováděly kontroly dováženého dobytka. Tam byly převezeny jak tři nakažené kočky, tak dalších 170 koček z téhož útulku.

Starosta obce Gerhard Zapfl již protestoval u státních orgánů. "O této zbrklé akci ministryně zdravotnictví  Marie Rauchové-Kallatové jsem se dozvěděl až z médií. Zdejší lidé to vůbec nechápou. Nikdo jim nikdy nevysvětlí, proč bylo třeba  tahat ty kočky právě sem," řekl novinářům a postěžoval si, že "ani úřední veterinář  nebyl o akci informován". Obává  se o ekonomické ztráty obce, která má v okolí ceněné lovecké revíry a právě  jedná s novým zájemcem o jejich pronájmu.

"Taková rozhodnutí vlády (o přestěhování koček) prostě nemůžeme jen tak  mlčky spolknout. Udělám vše pro to, aby těch 170 koček z Nickelsdorfu zase co nejrychleji vypadlo," zdůraznil starosta.

"Většina lidí ani neví, že přivezené kočky jsou na karanténě. Bojí se,  jestli tu někde nepobíhají kolem, a nechtějí vypouštět žádná svá domácí zvířata ven," tvrdí místní trafikantka.

Rakušané se zbavují koček

"Za  posledních pár dní nám vnutili 19 koček, to je hrozné," stěžovala si  agentuře vedoucí zvířecího útulku v Dornbirnu. "Pokud nám sem lidé své 'pokojové tygry' nosí z obav ze chřipky, snažíme se  jim to rozmluvit. Někdy s tím uspějeme, ale najdou se i lidé, které naše  vysvětlování rozzuří," říká vedoucí. Vorarlberský útulek zvířat ale očekává, že v nejbližších dnech se situace ještě zhorší.

V Tyrolsku není situace lepší. Zatímco dosud zde lidé nosili do 'hotelové péče' v průměru jednu kočku denně, nyní je to pět koček. "Panika z ptačí chřipky přitom teprve začíná. Jen málokdo zatím přiznává, že má strach, a proto nám kočku nese. Většina tvrdí, že najednou dostali na kočku alergii a nemohou ji doma mít," říká vedoucí útulku Inge Weltzigová.

V Evropě se ptačí chřipkou už minulý týden nakazil kocour na Rujaně. Německo vyhlásilo v oblastech ohnisek nákazy omezení pro pohyb domácích zvířat. [celá zpráva]

Ptačí chřipka se nekontrolovatelně šíří po Nigérii

Epidemie ptačí chřipky H5N1 se ze sevru Nigérie rozšířila na jich této africké země. Oznámil to v úterý nigerijský ministr zdravotnictví Frank  Nweke. Nová ohniska ptačí chřipky se objevila ve státech  Anambra (500 kilometrů jižně od hlavního města), Benue (centrum země) a v jižním státě Rivers. Vzorky však ještě bude zkoumat italská laboratoř. 

"Vybíjení nakaženého ptactva a dekontaminace zasažených oblastí začala ve  třech státech," sdělil dále ministr. Epidemie byla registrována již v sedmi státech severní a centrální Nigérie  a také v oblasti federální metropole Abuji. Ovšem proniknutí viru do Port  Harcouru, významného obchodního centra v hustě obydlené deltě řeky Niger, a  do Anambry, jedné z hlavních obchodních oblastí Západní Afriky, jednoznačně  ukazuje, že se šíření nemoci nepodařilo zastavit.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků