Hlavní obsah

Palestinští policisté obsadili parlament, Izrael požaduje odzbrojení Hamásu

Na 40 palestinských policistů obsadilo v pondělí na půl hodiny budovu parlamentu v Gaze. Zavřeli za sebou bránu do objektu, stříleli do vzduchu a zaujali pozice na střeše. Před odchodem z komplexu ujistili, že jsou připraveni se zbraní zabránit tomu, aby se bezpečnostních jednotek zmocnil radikální Hamás, který zvítězil ve volbách.

Palestinští policisté obsadili parlament, Izrael požaduje odzbrojení Hamásu

Podle konečných výsledků Hamás v novém parlamentu obsadí 74 křesel, zatímco dosud vládnoucí Fatah 45, tedy o dvě více než tvrdily předběžné výsledky. Bude mít ve 132členném parlamentu potřebnou třetinu, aby mohl zablokovat pokusy Hamásu o změnu palestinské ústavy. Hamás už uvažuje, že by nová legislativa vycházela z islámského práva šaríja, i když ji nemíní uplatňovat striktně, nezavře prodejny alkoholu a nebude trvat na tom, aby muži a ženy na veřejnosti byli od sebe odděleni. 

Izrael požaduje odzbrojení Hamásu

Izraelský kabinet  v neděli určil podmínky, za nichž je ochoten jednat s příští palestinskou vládou, kterou by po středečním volebním vítězství měla vést radikální islámská organizace Hamás. Úřadující izraelský premiér Ehud Olmert zdůraznil, že Hamás se musí zříci násilí a musí proběhnout odzbrojení extremistických skupin. Požadoval rovněž, aby Hamás zrušil svou chartu, v níž vyzývá ke zničení Izraele, a uznal dřívější izraelsko-palestinské dohody.

"Tyto principy uznává i mezinárodní společenství. Nemám proto v úmyslu dělat nějaké kompromisy," zdůraznil Olmert. Hamás v sobotu naznačil, že je ochoten uznat instituci samosprávy, i když vzešla z předchozích mírových dohod. Zbraní se prý ale vzdát nehodlá a chce pokračovat v boji proti izraelské okupaci.

Izrael současně oznámil, že nevydá povolení k pohybu přes své území některým členům Hamásu zvoleným za poslance. "Ukažte mi jedinou zemi, která by umožnila průjezd svým územím někomu, kdo zastupuje vražednou a teroristickou organizaci," řekl Raanan Gilad z ministerstva obrany. Nejmenovaný zástupce izraelské vlády agentuře AFP upřesnil, že povolení pro lidi z Hamásu bude posuzováno případ od případu. Zákaz se bude týkat hlavě těch, kdo jsou spojeni s terorismem.

Vůdce izraelské opozice a bývalý premiér Benjamin Netanjahu včera požadoval zastavení všech finančních transferů pro palestinskou samosprávu. "Absurdita má své meze: nelze financovat skupinu, která proklamuje naši zkázu," řekl Netanjahu rozhlasu.

Víkendové střety Fatahu s Hamásem

Na palestinských územích přetrvávala o víkendu napjatá situace vyvolaná zklamáním stoupenců hnutí Fatah z porážky. V Ramalláhu pochodovaly ulicemi stovky demonstrantů, kteří stříleli do vzduchu a požadovali odstoupení vedení Fatahu. Někteří pronikli až do sídla předsedy palestinské samosprávy Mahmúda Abbáse. Skupiny ozbrojenců a policistů nakrátko obsadily i budovy parlamentu v Ramalláhu a v Gaze. Většina z 58 000 palestinských policistů se hlásí k Fatahu.

Protesty přívrženců Fatahu doprovázené střelbou do vzduchu se konaly také v Betlémě či Nábulusu a v dalších městech. "Ukážeme Hamásu, jak se chová opoziční strana," uvedl v Ramalláhu stoupenec Fatahu, jenž vyšplhal na střechu parlamentu.

Jeden z velitelů ozbrojené složky Fatahu řekl, že Brigády mučedníků od al-Aksá nebudou dodržovat klid zbraní vůči Izraeli. "Teď, po volbách, nás příměří nezavazuje. Obrátíme své zbraně proti Izraeli a zkorumpovaným lidem (z Fatahu)," pohrozil.

Hamás pro spojení ozbrojených křídel

Exilový vůdce Hamásu Chálid Mišal v sobotu řekl, že Hamás je připraven spojit své ozbrojené oddíly s ozbrojenými křídly dalších palestinských skupin a společně je pověřit "obranou Palestinců proti agresi". Hamás je podle něj připraven zaujmout "realistický postoj" k mírovým dohodám z Osla.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků