Hlavní obsah

Největší přehrada světa Tři soutěsky je před dokončením

V Číně v sobotu dokončí stavbu největší přehrady na světě Tři soutěsky. V pondělí zbývalo do hráze na řece Jang-c'-ťiang ve středočínské provincii Chu-pej nalít 3000 kubických metrů betonu. Práce na obřím vodním díle začala v roce 1993. O deset let později byla spuštěna první turbína hydroelektrárny, která má dodávat proud desetině čínské populace.

Největší přehrada světa Tři soutěsky je před dokončením

Na mamutí stavbu, po Velké čínské zdi druhé dílo lidských rukou, které je vidět z vesmíru, se od pátku pojedou podívat tisíce hrdých a zvědavých Číňanů. K vodnímu dílu se už nyní pořádají speciální autokarové zájezdy.

Přehrada však nemá jen dodávat elektrickou energii i pro Šanghaj, ale má zamezit i ničivým záplavám, které jen v minulém století zabily téměř půl miliónů Číňanů.

Námitky ekologů

Dílo má řadu odpůrců zejména mezi ekology a obhájci lidských práv. Ekologové se obávají, že může změnit klimatické poměry ve střední Číně. Panují také obavy, že nádrž bude zadržovat jedovaté splašky, z horních toků řeky, protože Čína dostatečně nedbá na čistotu vypouštěných vod. Stačí vzpomenout na loňský úniky benzenu, kdy se bez pitné i užitkové vody museli obejít obyvatelé Charbinu. [celá zpráva] Nádrž také může bránit tomu, aby řeka přinášela částečky půdy do úrodné oblasti dolního toku řeky, jako se stalo po vybudování asuánské přehrady na Nilu.

Voda přehrady navíc zalila cenná archeologická naleziště a 15 tisíc obcí. Přestěhováno bylo 1,3 miliónu lidí, často do oblastí, kde je půda mnohem méně úrodná.

Přehrada však už loni ukázala svoji pevnost, když odolala letním záplavám. Jisté nebezpečí představuje pouze jako terč teroristického útoku. Proto je pečlivě střežena.

Tři soutěsky

Výška hráze - 185 m

Délka hráze v koruně - 1 725 m

Délka včetně bočních hrází - 2 335 m

Rozdíl výšek hladin - 113 m

Objem zadržené vody - 40 miliard m3

Délka jezera - 660 km

Plocha jezera - 1000 km2

Počet turbín - 26 + 6

Výkon - 18 200 MW + 4 200 MW

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků