Hlavní obsah

Na Grossglockneru zahynul český alpinista

Češí turisté nadělali tento týden značné starosti rakouským horským záchranářům na hoře Grossglockner. Nejprve pátrali po třech českých horolezcích, kteří se v pondělí při sestupu z hory ocitli v kritické situaci a bez vybavení museli nocovat ve výšce 3700 metrů n. m. Po jejich nalezení bylo v úterý vyhlášeno pátrání po dalším pohřešovaném Čechovi. Ve středu bylo jeho tělo nalezeno pod jižní stěnou hory, zřejmě se zřítil.

Na Grossglockneru zahynul český alpinista

64letý alpinista se zřejmě zřítil již v pondělí při výstupu po jižní stěně. Mrtvý byl objeven při opakované pátrací akci v nadmořské výšce 3200 metrů. Tělo přepravil vrtulník do údolí.

Muž se v pondělí vydal sám do jižní stěny hory. Protože ještě v úterý v poledne nebyl zpátky ve své horské chatě, požádal jeho přítel o vyhlášení poplachu. Záchranáři ze středisek v Kalsu a Lienzi se vydali pohřešovaného hledat, ale odpoledne museli akci dočasně ukončit vzhledem k vysokému lavinovému nebezpečí v místě zásahu.

Trojice uvízla 3700 metrů vysoko

Krátce předtím oznámila agentura APA, že tři české alpinisty, kteří se v pondělí ocitli v nouzi na stejné hoře kvůli špatnému počasí, dnes nalezl vedoucí tamní chaty a poskytl jim ubytování. Nikdo z trojice naštěstí není zraněn, patnáctiletý chlapec ale utrpěl podchlazení organismu.

Alpinisté vystoupili na vrcholek hory, při cestě dolů je ale zaskočila zima, sněžení a mlha. Skupina nevěděla jak dál a byla nucena za velmi chladného počasí přenocovat v nadmořské výšce 3700 metrů, přestože neměla u sebe výbavu na bivakování. Vrtulník se musel z pátrání vrátit kvůli nepřízni počasí.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků