Hlavní obsah

Mrazy v Evropě si vyžádaly další oběti

Přetrvávající mrazy v noci na pátek zabily v Evropě další desítky lidí, šest jich bylo v Polsku, po jednom pak v Německu a v Maďarsku. Nejvíce, čtyřicet, jich umrzlo na Ukrajině. Zřejmě počasí zavinilo vážnou nehodu autobusu ve Švédsku, při níž zahynulo v pátek osm lidí a dalších 45 bylo zraněno, z toho čtyři těžce.

Mrazy v Evropě si vyžádaly další oběti

Na dálnici u města Arboga asi 100 kilometrů západně od hlavního města Stockholmu, kam jeli cestující na muzikál o skupině ABBA Mamma mia,  autobus sjel z vozovky a převrátil se.

Mluvčí místní policie Ulf Palm potvrdil, že na nehodě se nepodílelo žádné další vozidlo, a naznačil, že příčinou mohlo být počasí: v místě nehody byla vozovka zledovatělá a vál silný vítr.

Mráz svírá Ukrajinu

Od soboty podle oficiálních údajů ukrajinského ministerstva zdravotnictví v zemi zahynul rekordní počet 220 lidí. Vzhledem k přetrvávajícím krutým mrazům a složitým životním podmínkám obyvatel úřady očekávají další oběti.

V Polsku umrzlo dalších šest lidí, celkem si tam zima vyžádala už 191 oběť. Mrtvých přibývá, přestože už rtuť teploměru neklesá pod 30 stupňů a ráno naměřili ve Varšavě "jen" minus 17 stupňů.

V Maďarsku, kde teplota poklesla na 22 stupně pod nulou, zahynula 68letá vesničanka. Stala se už šestou obětí zimy v zemi.

V Německu mrzlo, až praskaly koleje

V Německu si mrazy vyžádaly už sedm lidských život, když se v západoněmeckém Gelsenkirchenu našel mrtvý bezdomovec. V mrazech také praskaly koleje, což způsobilo hodinové zpoždění dvou expresů. 

Železniční a silniční doprava byla zcela ochromena v severní Itálii, kde 24 hodin nepřetržitě padal sníh. Části dálnic kolem Janova musely být zcela uzavřeny. Na jihu Švýcarska desítky centimetrů nového sněhu pokryly silnice a dálnice. Úřady tam zakázaly kamiónovou dopravu a jízdu osobních aut povolují jen se zimními pneumatikami.

Také sever Španělska postihlo mimořádně silné sněžení, které způsobilo chaos v dopravě. Uzavřeny byly některé horské silnice, včetně dálnice do Francie, i železniční trati v Baskicku. Sníh leží i na mořských plážích v Biskajském zálivu a dokonce i středomořský ostrov Menorca hlásí nejhustší sněžení za dvacet let.

Kry komplikují lodní dopravu na Dunaji v Rakousku i na Slovensku. Přívodní kanál k elektrárně Gabčíkovo a k plavebním komorám je kvůli ledu mimo provoz.

Asi padesátiletá žena zemřela na podchlazení, když vyšla ze svého domu u Puly na severozápadě Chorvatska, kde teploty klesly na minus 20 stupňů. Jde o třetí oběť zimy v této balkánské zemi poté, co začátkem týdne umrzli u Záhřebu a Oseku dva muži.

V Čečensku a Gruzii nemají plyn

Mrazem strádá čečenská metropole Groznyj, protože prasklina na plynovodu u Gudermesu přerušila jeho dodávky. Její příčina je neznámá. Mrznou také v Gruzii, když v neděli čečenští rebelové poškodili plynovod dodávající do země ruský plyn. Gruzie se domluvila s Íránem na dodávkách plynu, řeší se však, kudy ho dopravit..

Sedmičlenná rodina, včetně dvou dětí, se udusila u Stavropolu v jižním Rusku poté, co ve svém domku uzavřela větrání od plynové trouby ve snaze uchovat v obydlí teplo. Oblast postihly výjimečně nízké teploty, které klesly pod minus 20 stupňů Celsia.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků