Hlavní obsah
Viceprezident USA Mike Pence Foto: Michael Dalder, Reuters

Mike Pence

Mike Pence byl v roce 2001 zvolen členem Sněmovny reprezentantů, funkci vykonával za republikány do roku 2013. V letech 2017 až 2021 působil jako viceprezident USA.

Viceprezident USA Mike Pence Foto: Michael Dalder, Reuters
Mike Pence

Narodil se v roce 1959 v Columbusu do rodiny irských katolíků a v Indianě, kde je guvernérem, vystudoval právo. Živil se i jako moderátor. Je ženatý a má tři děti.

Ve Washingtonu vykonával dva roky funkci předsedy Republikánské sněmovní konference. Díky svému dlouholetému působení v politice nasbíral také spoustu dobrých kontaktů.

I díky tomu si jej zřejmě nový prezident USA Donald Trump zvolil a věří v jeho respekt u Republikánské strany. Pence Trumpovi pomohl získat velkou část voličů. Viceprezidentem byl zvolen 20. ledna 2017 a zůstal jim po celou dobu mandátu prezidenta Donalda Trumpa.

Nicméně Pence s Trumpem ve všem nesouhlasil a už během kampaně se ho snažil mírnit. Za „urážlivý a neústavní“ například označil Trumpův nápad zakázat muslimům vstup do USA.

Proti Trumpovi se Pence postavil i na konci volebního období, kdy odmítl svým vetem zvrátit výsledek prezidentských voleb, které vyhrál demokratický kandidát Joe Biden. O to ho žádal Trump a jeho podporovatelé s odvoláním na údajné volební podvody.

Mezi roky 2013 až 2017 vykonával také funkci guvernéra státu Indiana.

Pence vzbudil negativní emoce například u gayů a leseb. Stavěl se proti sňatku osob stejného pohlaví i proti jejich přijímání do armády. Prosazuje také omezení možnosti ženy rozhodnout se pro interrupci. V Indianě jako guvernér prosadil zákaz potratu v případě, že dítě se má narodit s genetickou poruchou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků