Hlavní obsah
Prezidentský kandidát Michal Horáček Foto: Jan Handrejch, Právo

Michal Horáček

Michal Horáček je český multimilionář, bývalý černý bookmaker, spisovatel, esejista, novinář, textař, básník, producent a podnikatel. V roce 2018 neúspěšně kandidoval v prezidentských volbách.

Prezidentský kandidát Michal Horáček Foto: Jan Handrejch, Právo
Michal Horáček

Narodil se 23. července 1952. Jeho otec Vladimír Horáček byl dramaturgem mnoha pražských divadel včetně toho Národního a jeho matka Eva Horáčková, rozena Heyrovská, byla psycholožkou. Horáčkův rodokmen čítá kromě šlechtických předků i další proslulá jména, za zmínku pak stojí Horáčkův prastrýc Jaroslav Heyrovský, který jako první Čech získal Nobelovu cenu za chemii.

Už od počátku střední školy se pohyboval v prostředí nelegálních sportovních sázek. Na dostihovém závodišti ve Velké Chuchli byl prakticky nejmladším bookmakerem a pravidelně každou neděli v letech 1969 až 1989 inkasoval sázky. Kromě sázení na koně se zaměřoval také na hazdardní karetní hry.

Po maturitě v roce 1970 nastoupil Horáček na Fakultu sociálních věd a publicistiky UK, odkud byl ale na zásah Státní bezpečnosti po čtyřech letech vyloučen za pokus o zfalšování povolení k udělení výjezdní doložky a převezen do vazební věznice v Ruzyni. Po soudním trestu dvou let odnětí svobody s podmíněným odkladem na čtyři roky pracoval Horáček za trest na mnoha pozicích včetně plavčíka, umývače černého nádobí, skladníka a dělníka Výrobního podniku Svazu invalidů (META).

Okolnosti jeho zatčení jsou na Horáčkových webových stránkách vysvětleny takto: „Jako jeden z mála studentů nikdy nevstoupil do Socialistického svazu mládeže. V roce 1974 mu fakultní vedení SSM odmítlo dát doporučení pro cestu do USA. V přesvědčení, že dobrovolná organizace, jíž není členem, nemá etický nárok mu v cestě bránit, pak MH (Michal Horáček, pozn. redakce) na příslušný formulář otiskl razítko Entomologické sekce ČSAV, jejímž předsedou byl jeho dědeček Leopold Heyrovský. Požadovanou výjezdní doložku pak obdržel, do USA vycestoval, ale při návratu byl zatčen Státní tajnou bezpečností, na její zásah vyloučen z fakulty a převezen do vazební věznice v Ruzyni.”

Redaktor

Zájem o dostihový sport jej přivedl až ke psaní zahraniční publikace; stal se přispěvovatelem dostihových časopisů ve Velké Británii, Austrálii a USA. V roce 1982 byl oceněn novinářskou cenou v USA, což mu pomohlo získat stipendium ve Spojených státech, které absolvoval v roce 1984.

O tři roky dříve ho Státní bezpečnost zaregistrovala jako kandidáta tajné spolupráce. Agentem se však nestal a v dubnu 1984 jeho složku uložila StB do archivu.

Petr Hapka a Michal Horáček na snímku z roku 2009

Foto: Petr Horník, Právo

V roce 1986 začal pracovat jako redaktor kulturní rubriky pro týdeník Mladý svět, kde se zaměřil například na praktiky tehdejšího Ochranného svazu autorského nebo agentury Pragokoncert.

O tři roky později založil společně s rockerem Michaelem Kocábem občanskou iniciativu MOST, která zprostředkovávala dialog mezi komunistickou mocí a představiteli nezávislých sdružení. V listopadu téhož roku během sametové revoluce přivedl MOST k jednomu stolu premiéra Ladislava Adamce a zástupce Občanského fóra v čele s Václavem Havlem. Výsledkem jednání bylo zrušení části ústavy, která garantovala KSČ tzv. vedoucí úlohu v politickém uspořádání země.

Michal Horáček v listopadu 1989 na tribuně na Letenské pláni v důvěrném rozhovoru s Václavem Havlem. Vlevo Václav Malý, Radim Palouš, Petr Miller, vpravo tehdejší premiér Ladislav Adamec.

Foto: Miroslav Zajíc, Právo

Zakladatel Fortuny

Na počátku roku 1990 založil se třemi kolegy první českou soukromou sázkovou kancelář Fortuna, která se postupem let stala sázkařským kolosem s miliardovými obraty. O čtrnáct let později královsky zbohatl, když ji za stovky miliónů prodal novým vlastníkům a odstoupil z postu předsedy představenstva.

Dlouhá léta se věnoval umělecké činnosti, zejména psaní textů a produkci hudebních skladeb. Texty psal pro mnoho českých zpěváků - například Jana Spáleného (Se třemi slepci v bufetu), Hanu Zagorovou (Chvíli jsem balónem), Karla Gotta (Tante cose da veder´), Václava Neckáře, později i Lucii Bílou (Okna dokořán, Dívám se dívám) a Richarda Müllera (Srdce jako kníže Rohan, Baroko, Štěstí je krásná věc). Nejvíce se však proslavil spoluprací s Petrem Hapkou (album Potměšilý host, Citová investice, aj.)

V roce 1997 byl zvolen předsedou Rady Akademie populární hudby, která udílí výroční hudební ceny Anděl. O osm let později přijal nabídku zasedat v porotě televizní soutěže Česko hledá SuperStar.

Už v roce 1996 získal titul bakaláře a vzdělání si doplnil v roce 2007, kdy na Fakultě humanitních studií UK získal titul magistra a v roce 2011 i titul Ph.D.

Kandidatura na prezidenta ČR

Dne 29. dubna 2016 oznámil možnou kandidaturu na prezidenta České republiky ve volbách v roce 2018. O pár měsíců později kandidaturu potvrdil, a stal se tak oficiálním kandidátem na prezidenta České republiky.

Prezidentský kandidát Michal Horáček (na snímku s manželkou) během sčítání hlasů v prvním kole prezidentské volby

Foto: Jan Handrejch, Právo

V prvním kole nakonec získal 472 643 hlasů a skončil na 4. místě.

Michal Horáček je podruhé ženatý. S bývalou manželkou novinářkou Rut Horáčkovou má dvě děti - syna Filipa a dceru Rut. S druhou manželkou kostýmní výtvarnicí Michaelou Hořejší má dceru Julii.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků