Hlavní obsah

Kvůli ptačí chřipce zavedli v EU přísná opatření

Výskyt viru ptačí chřipky H5N1 v tělech uhynulých ptáků z Řecka, Bulharska a Slovinska potvrdily testy v laboratoři Evropské unie v britském Weybridge. Uvedla to v pondělí v Bruselu Evropská komise (EK) a vybídla k rychlému a důslednému uplatňování preventivních opatření, která mají zabránit šíření ptačí chřipky v unii.

Kvůli ptačí chřipce zavedli v EU přísná opatření

Vzorky tkání uhynulých ptáků byly do Británie poslány hned, jak místní laboratoře zjistily, že se uhynulí ptáci nakazili virem H5N1.  I Itálie v posledních dnech ohlásila na svém území výskyt ptačí chřipky; podezřelé úmrtí jedné labutě zkoumají taktéž belgické úřady.

V Itálii od oznámení výskytu viru H5N1 poklesly na jihu země prodeje drůbeže o 50 procent.

"Neměli bychom být překvapeni, pokud se vyskytnou případy ptačí chřipky u divoce žijících ptáků," uvedl mluvčí EK Philip Tod ve snaze uklidnit paniku. Důraz kladl na rychlé a důsledné dodržování schválených opatření. "Je nutné, aby si veřejnost byla jista, že dotčené státy okamžitě a rozhodně uplatňují preventivní opatření," zdůraznil mluvčí.

V okruhu tří kilometrů od výskytu musí být veškerá drůbež chovaná v uzavřených drůbežárnách a ne pod širým nebem. V desetikilometrovém okruhu pak nesmí být přepravována drůbež po dobu nejméně tří týdnů. Povolená je pouze přeprava ptáků na jatka. V případě, že by se chřipka přenesla do drůbežáren, bude nutné všechna zvířata i vejce neprodleně zničit. Tod současně připustil, že členské státy, pokud mají pocit zvýšeného rizika, mohou přistoupit i k dalším krokům, jako je očkování či uzavření výběhů drůbeže v celé zemi, jak o tom nyní uvažuje například Německo.

Česká republika zatím žádná nová opatření nepřijala. Stále jsou v platnosti všechny zákazy dovozu drůbeže, drůbežích produktů, exotických ptáků a ptáků v zájmovém chovu, násadových vajec a tepelně neošetřeného peří ze všech zemí, kde se ptačí chřipka vyskytla včetně Bulharska. ČR samozřejmě akceptuje i EU vyslovený zákaz na dovozy z Arménie, Ázerbajdžánu, Gruzie, Íránu a Sýrie, kde ještě nebyla ptačí chřipka zjištěna, ale státy leží v rizikové oblasti Malé Asie.

V ČR zatím nebyl virus zaznamenán. Pokračuje se ale podle rozhodnutí EK ve vyšetřování náhlých hromadných úhynů  ptáků a bude se i nadále provádět monitoring v chovech.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků