Hlavní obsah
Jaroslav Kaczynski Foto: Pawel Kopczynski, Reuters

Jaroslaw Kaczynski

V Polsku není politik, který by budil tak silné a rozporuplné emoce veřejnosti jako Jaroslaw Kaczyński, jehož dvojče, prezident Lech zahynul při tragické letecké nehodě ve Smolensku v roce 2010. Vystudovaný právník a předseda strany Právo a spravedlnost, který byl v letech 2006 a 2007 polským premiérem, byl od malička tak trochu podivín posedlý politikou.

Jaroslav Kaczynski Foto: Pawel Kopczynski, Reuters
Jaroslaw Kaczynski

Přestože ho polská společnost považuje za nejmocnějšího muže v zemi, dlouhou dobu neměl Kaczyński ani bankovní konto, nemá řidičák, nepoužívá počítač a mobil jen velmi zřídka, stejně jako televizi. Milovník knih a koček žil celý život se svou matkou, která zemřela v lednu roku 2013.

„I když jsem se neoženil, neznamená to, že žiju sám a opuštěn. Mám příbuzné a přátele – a samozřejmě kocoura,“ sdělil týdeníku Viva.

Politické mládí

Jarosław Aleksander Kaczyński se narodil 18. června 1949. Studoval na Varšavské Univerzitě, kde získal titul doktora práv a později se stal odborným asistentem jedné z jejích poboček v Białystoku.

Od 70. let se angažoval v politice, když spolupracoval s Výborem ochrany dělníků a Helsinským výborem. Později byl členem a poradcem podzemních orgánů nezávislých samosprávných odborů Solidarita. V roce 1989 za Solidaritu vyjednával o ustavení vlády.

Po roce 1989 byl šéfredaktorem Týdeníku Solidarita, rok poté působil ve funkci státního ministra a vedoucího Kanceláře prezidenta Walesy a zároveň se v roce 1990 ujal role spoluzakladatele a o osm let později předsedy Dohody střed. V letech 1991-1993 zastával post poslance za Občanskou dohodu střed a o čtyři roky později se poslancem stal znovu, tentokrát za Hnutí za obnovu Polska.

Bratři politici

Jaroslaw, o pár minut starší než jeho zesnulý bratr-dvojče Lech, se nikdy netajil až neuvěřitelnou blízkostí k němu. Nejenže spolu sportovali a natočili v dětství film O dvou, co ukradli Měsíc, ale ve světě ani nejsou jiná dvojčata, která by to souběžně dotáhla tak daleko jako oni - na premiéra a prezidenta.

Již v roce 2001 spolu založili stranu Prawo i Sprawiedliwość (Právo a spravedlnost, PiS), v jejímž vedení o dva roky později Jaroslaw vystřídal bratra Lecha, který byl zvolen primátorem Varšavy.

V roce 2005 vyhrálo PiS v čele s Jaroslawem parlamentní volby, ten se však zřekl vytváření vlády. Pravděpodobně tak učinil proto, aby pomohl bratrovi vyhrát v prezidentských volbách, jelikož předpokládal, že by voliči nechtěli vložit tak velkou moc do rukou jedné rodiny. Lech ve volbách opravdu zvítězil a následně Jaroslawa jmenoval členem Rady národní bezpečnosti.

Jaroslaw Kaczyński se svým bratrem Lechem (v pozadí)

Foto: Katarina Stoltz, Reuters

Dne 10. července 2006 po překvapivé demisi premiéra Kazimierze Marcinkiewicze jmenoval prezident Lech Kaczyński Jaroslawa premiérem. Koalice tvořící jeho vládu se však kvůli vnitřním sporům v létě 2007 rozpadla. Na podzim pak následovaly předčasné volby, ve kterých Kaczyńského strana prohrála a odešla do opozice.

Lech Kaczyński zahynul 10. dubna 2010 při leteckém neštěstí u Smolenska. Po jeho skonu Jaroslaw uvedl, že až do své smrti bude držet za bratra smutek, a tak to i je – černý oblek, bílá košile a černá vázanka se staly jeho hlavním oblečením. Do Krakova na Wawel, kde je Lech pochován, jezdí sedmdesátkrát do roka, a nad hrobem slíbil, že „změní Polsko k lepšímu a také se pomstí těm, kdo způsobili jeho smrt“. Z pádu opakovaně obviňoval Rusko.

„Lídrem dvojice byl vždy Jaroslaw, který vlastně rozhodoval i za Lecha. To on mu naplánoval politickou kariéru, byl jeho hlavním poradcem, a zřejmě ne vždy dobrým,“ napsal týdeník ­Newsweek Polsko.

Na výsluní se PiS vrátila v roce 2015, když její kandidát Andrzej Duda vyhrál prezidentské volby a následně strana získala drtivou většinu v obou komorách parlamentu.

Kaczysmus

Termín Kaczysmus vytvořený na základě příjmení bratrů se považuje za pejorativní a často za zlovolný. Vyjadřuje obavy politických protivníků PiS a označuje vizi státu představovanou touto politickou stranou jako příliš konzervativní, netolerantní a nacionalistickou.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků