Hlavní obsah

Íránský jaderný program bude řešit Rada bezpečnosti OSN

Pět stálých členů Rady bezpečnosti OSN se dohodlo na tom , že se rada bude zabývat íránským jadernými aktivitami. Vyplývá to ze společného prohlášení USA, Ruska, Číny, Francie a Británie, které jejich ministři zahraničí zveřejnili v úterý v Londýně.

Íránský jaderný program bude řešit Rada bezpečnosti OSN

"Je to nejsilnější poselství, v jaké jsme mohli doufat," řekl novinářům vysoký americký představitel.

Prohlášení vyzývá Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE), aby celou záležitost předala Radě bezpečnosti (RB OSN). Ta může uvalit na Írán sankce. "Ministři se shodli, že mimořádné zasedání MAAE tento týden by mělo předat Radě bezpečnosti své rozhodnutí o tom, jaké kroky by měl Írán podniknout," uvádí společné prohlášení.

Vedení MAAE se bude předáním íránského jaderného programu Radě bezpečnosti zabývat ve čtvrtek 2. února. Podle právě vydaného dokumentu by měla rada o Íránu jednat v březnu. Bude čekat na to, až  MAAE oficiální zprávu o teheránském jaderném programu dokončí.

Rusko a Čína se nechali přesvědčit

O předání íránské otázky Radě bezpečnosti se dohodlo pět ministrů zahraničí při večeři v domě šéfa britské diplomacie Jacka Strawa. Během více než čtyřhodinové večeře byli ministři zahraničí Číny a Ruska nejprve proti, ale nakonec se nechali přesvědčit, že stálí členové rady by v tomto případě měli projevit jednotu, uvedl nejmenovaný francouzský představitel.

Krizi ohledně íránského jaderného programu na začátku ledna vyvolalo to, že Teherán obnovil výzkum jaderného paliva. Tvrdí, že to činí pouze z výzkumných důvodů, a ne proto, aby získal materiál k výrobě jaderných zbraní. Přesně toho se ale svět obává.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků