Hlavní obsah
Zámek Blatná Foto: Petr Hejna

Inspektoři našli prázdné bojové hlavice

Zbrojní inspektoři OSN našli při čtvrteční prohlídce jednoho skladu v Iráku prázdné chemické bojové hlavice, které jsou ve výborném stavu. Oznámil to mluvčí inspektorů Hiro Ueki.

Zámek Blatná Foto: Petr Hejna
Inspektoři našli prázdné bojové hlavice

 "V průběhu inspekcí tým objevil jedenáct prázdných 122milimetrových chemických bojových hlavic a jednu bojovou hlavici, která si vyžaduje další zkoumání," řekl Ueki. Upřesnil, že inspektoři nalezli části raket v bunkrech, které byly postaveny koncem 90. let.

Tým použil při inspekci přenosné speciální detekční rentgenové zařízení. Jak tentýž den napsal americký list The New York Times (NYT), americký prezident George W. Bush může definitivně rozhodnout o útoku na rák koncem ledna. Podle zdroje Bílého domu nechce čekat, až akci výslovně schválí Rada bezpečnosti OSN, a bude se údajně řídit vývojem událostí. Upozornil zejména, že Bush považuje za důležité datum 27. ledna, kdy šéf zbrojních inspektorů OSN Hans Blix předloží zprávu Radě bezpečnosti o výsledcích kontrol v Iráku.

Den nato, 28. ledna, prezident přednese v Kongresu výroční Poselství o stavu unie, což bude významná příležitost oslovit zákonodárce i světovou veřejnost. V Camp Davidu se pak 31. ledna sejde k poradě s britským premiérem Tony Blairem.

"Důkazy ukazují, že neodzbrojuje. Jednoho dne trpělivost USA skončí," řekl včera Bush v projevu ve východoamerickém městě Scranton. Varoval, že pokud se Saddám neodzbrojí, USA povedou ve jménu míru koalici k odzbrojení Iráku.

Varianta Kosovo

Britský deník The Times zmínil, že v Bushově týmu se připravuje "varianta Kosovo", tedy vojenská operace bez mandátu OSN, jako v případě útoku na Jugoslávii v roce 1999 kvůli etnickému konfliktu v jihosbské provincii Kosovo. V Bushově týmu podle listu trvá rozpor o míře nutné mezinárodní podpory k invazi. Viceprezident Dick Cheney údajně tvrdí, že vedle Británie už USA nikoho dalšího nepotřebují, avšak šéf diplomacie Colin Powell prosazuje souhlas Rady bezpečnosti. Důvodem je mj. otázka využitelnosti základen různých zemí pro vojenskou operaci.

Rozmísťování amerických sil kupříkladu zpomalily obavy Turecka, jehož území Pentagon potřebuje jako nástupiště do severního Iráku.

Blix: Dejte nám údaje

Blix ve čtvrtekv Bruselu důrazně vyzval USA, aby poskytly zpravodajské informace o iráckých zbraních. "Pokud jsou si některé osoby tak jisté, že Iráčané ukrývají tyto zbraně, měly by tedy být s to nám říci, kde je ukrývají," řekl. "Bylo by lepší, abychom je objevili dříve, než USA začnou bombardovat," doplnil Blix po setkání se členem Evropské komise pro zahraniční vztahy ChrisemPattenem. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammad Baradej včera v Moskvě oznámil, že požádá RB o prodloužení mandátu zbrojních inspektorů o několik měsíců, aby mohli dokončit svou práci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků