Hlavní obsah

Gruzínci mrznou, nemají plyn ani elektřinu

Gruzii postihla smůla v nejnepříhodnějším okamžiku. Nebývale silná vichřice a sněžení strhaly v noci na čtvrtek elektrické vedení na západě země a připravily milióny obyvatel o elektřinu. Mnozí z nich jsou už několik dní i bez plynu. Jeho dodávky z Ruska totiž v neděli vyřadily stále ještě neobjasněné výbuchy na tamním plynovodu. Kvůli energetické krizi se do země vrátil ze zahraniční cesty prezident Michail Saakašvili.

Gruzínci mrznou, nemají plyn ani elektřinu

Nejsilnější uragán za posledních 35 let vyřadil z provozu elektrické vedení z elektrárny Imereti, které zásobuje hlavní město Tbilisi a do další centra na východě země. Elektrárna přímo v metropoli navíc musela kvůli technické závadě odstavit jeden blok, který zásoboval polovinu města.

V Tbilisi tak teď mají elektřinu jen životně důležité objekty, jako jsou metro, nemocnice, vodárny, pekárny a podobně. Ve městě se objevily dlouhé fronty před obchody, v nichž lidé nakupují petrolej do přenosných ohřívacích těles. Mnozí prodávají i šperky a dalších cenné věci dávají do zástavy, aby si mohli koupit nějaký ohřívač a palivo.

Zvýšená poptávka po petroleji vedla k raketovému zvýšení jeho ceny: litr se nyní prodává v přepočtu za 1,5 dolaru. To je v zemi, kde průměrná měsíční mzda dělá 25 dolarů a průměrná penze 20 dolarů, značná suma.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků