Hlavní obsah
Francois Hollande Foto: Profimedia.cz

François Hollande

François Hollande je francouzský politik, někdejší předseda francouzských socialistů a také bývalý francouzský prezident. Hlavou státu byl mezi lety 2012 a 2017. Jeho předchůdcem ve funkci byl Nicolas Sarkozy, nástupcem Emmanuel Macron.

Francois Hollande Foto: Profimedia.cz
François Hollande

François Hollande nikdy nezastával vládní post, přesto se v roce 2012 rozhodl vyzvat na souboj o prezidentské křeslo tehdejší hlavu státu Nicolase Sarkozyho.

Rozhodnutí zapojit se do tohoto klání se ukázalo pro dlouholetého politika jako poměrně šťastné. Francouzi, kteří pětileté období vlády Nicolase Sarkozyho zrekapitulovali jako spíše neúspěšné, to potvrdili už v předvolebních anketách, v nichž Hollande svého soka předstihl.

Hollande byl poněkud překvapivým kandidátem, po celé roky se předpokládalo, že Sarkozyho za socialisty vyzve velmi populární Dominique Strauss-Kahn. Ten se ale po sexuální aféře s pokojskou a zatčení v USA kandidatury vzdal.

Kritici v případě Hollanda zdůrazňovali zejména fakt, že mu na rozdíl od předchozích francouzských vůdců „chybí tvář”, je příliš „normální” a postrádá šmrnc svých předchůdců. Argumentovali také tím, že zatímco je Hollande poměrně zkušeným a protřelým politikem, dosud nezastával žádnou vládní funkci.

V politice od studentských let

Hollande se narodil 12. srpna 1954 ve městě Rouen na severozápadě Francie. Politicky se začal angažovat v mladém věku. K francouzské Socialistické straně se připojil v 25 letech a jako student se účastnil prezidentské kampaně Françoise Mitteranda.

V poslanecké sněmovně poprvé zasedal Hollande v roce 1988. V roce 1997 byl zvolen předsedou socialistů a v čele strany figuroval nepřetržitě do roku 2008. Mezitím ještě působil jako starosta ve městě Tulle.

K prezidentské kandidatuře se rozhodl v říjnu roku 2011. Před volbami prohlašoval nutnost revize francouzsko-německých vztahů, také slíbil stažení francouzských vojáků z Afghánistánu ještě do konce roku 2012. Téhož roku skutečně porazil Nicolase Sarkozyho a stal se francouzským prezidentem.

Mandát o pět let později neobhajoval, že se nebude ucházet o znovuzvolení, oznámil 1. prosince 2016. Jeho mandát skončil 14. května 2017. Na prezidentské křeslo po něm dosedl Emmanuel Macron.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků