Hlavní obsah
Šéfka zahraniční služby EU Federica Mogheriniová Foto: Federica Mogherini, Reuters

Federica Mogheriniová

Italka Federica Mogheriniová, původní profesí politoložka, zastává post tzv. ministryně zahraničí Evropské unie od listopadu 2014. Její jmenování bylo provázeno rozpaky především kvůli jejímu nízkému věku a nedostatku zkušeností. Kritici Mogheriniové vyčítají také proruskou orientaci.

Šéfka zahraniční služby EU Federica Mogheriniová Foto: Federica Mogherini, Reuters
Federica Mogheriniová

Litevská prezidentka Dalia Grybauskaitė ji dokonce veřejně označila za „prokremelskou“. Přesto, některé z jejích domnělých přístupů k Rusku se neodlišují od pozic, které zaujímají Německo či Francie.

S handicapy týkající se mládí a nedostatku zkušeností se musela vyrovnávat už v době, kdy zasedla (únor 2014) do křesla šéfky diplomacie ve vládě premiéra Mattea Renziho. Byla teprve třetí ženou v této funkci a také nejmladší poválečnou italskou ministryní zahraničí.

Narodila se 16. června 1973 v Římě, jejím otcem byl režisér Flavio Mogherini. Vystudovala na římské univerzitě La Sapienza, diplomovou práci obhájila na téma vztah náboženství a státu v islámských zemích. Během studií se angažovala v kampaních proti apartheidu, genderové diskriminaci a jaderným zbraním. V mládí patřila k radikální levici, postupně přešla k levému středu.

Politickou kariéru odstartovala v roce 1996 v mládežnické organizaci Levicových demokratů (DS), v jejichž předsednictvu zasedla v roce 2001.

Od roku 2003 začala v rámci Levicových demokratů působit v zahraniční sekci, kde měla odpovědnost za vztahy s mezinárodními hnutími a politickými stranami. Postupně se vypracovala na koordinátorku zahraničního odboru, aby následně přešla do kanceláře předsedy Piera Fassiniho s gescí zahraničních záležitostí a mezinárodních vztahů. V tomto období se zaměřovala na vývoj situace v Iráku, Afghánistánu a mírový proces na Středním východě.

Po založení italské Demokratické strany v říjnu 2007 se stala členkou kanceláře předsedy Waltera Veltroniho, s nímž spolupracovala již během jeho římského primátorování.

V prosinci 2008 byla zvolena do italské Poslanecké sněmovny ve volebním obvodu Benátsko. Mandát poslankyně obhájila v únoru 2013.

Léta udržovala kontakty s americkými demokraty. Je velká příznivkyně amerického prezidenta Baracka Obamy.

Počátkem roku 2015 začala na internetu kolovat nedatovaná fotografie, na níž je Mogheriniová s rudým šátkem na krku po boku někdejšího palestinského prezidenta Jásira Arafata.

Je vdaná a má dvě dcery - Caterinu (2005) a Martu (2010).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků