Hlavní obsah

Evropský soud zamítl stížnost sudetských Němců na Benešovy dekrety

Evropský soud pro lidská práva, který sídlí ve Štrasburku, odmítl přijmout stížnost 90 sudetských Němců na konfiskaci svého majetku nebo majetku svých předků na základě Benešových dekretů. Ve čtvrtek o tom informovalo ministerstvo spravedlnosti.

Evropský soud zamítl stížnost sudetských Němců na Benešovy dekrety

Soud, který se věcí zabýval 13. prosince, označil stížnost za nepřijatelnou.

Josef Bergauer a 89 dalších napadalo především to, že Česká republika neuznala hluboké bezpráví způsobené konfiskacemi a neposkytla náhradu za zabavený majetek.

Soud ve Štrasburku poznamenal, že žádný ze stěžovatelů nevznesl restituční nároky a v případě neúspěchu se neobrátil na Ústavní soud České republiky. Nevyužili tedy všechny prostředky nápravy, které měli k dispozici. Stěžovatelé ostatně sami kritizovali doposud ne zcela ustálený charakter rozhodovací praxe českých soudů.

Soud ve Štrasburku dále konstatoval, že námitky stěžovatelů opírající se o porušení práva pokojně užívat majetek a přestoupení zákazu diskriminace jsou neslučitelné s s Evropskou úmluvou o lidských právech. Sudetským Němcům byl majetek zkonfiskován po druhé světové válce, tedy ještě před tím, než Úmluva a její protokoly vstoupily v platnost pro Českou republiku. Úmluva samotná nezaručuje právo (znovu) nabýt vlastnictví.

Právník Thomas Gertner, který zastupoval žalující stranu, už loni zdůraznil, že konfiskace po druhé světové válce odporují Evropské úmluvě o ochraně lidských práv a základních svobod.

Klíčové rozhodnutí

"Jestli je to tak, dokážu si představit, že je to pro stranu sudetských Němců nemilé překvapení," řekl Nově rakouský právník a obhájce stěžovatelů Thomas Gertner. 

Televize Nova uvedla, že podle ministerstva spravedlnosti a některých právníků jde o průlomový verdikt. "Další stěžovatelé pochopí, že nemá smysl domáhat se náhrady svého majetku tímto způsobem," řekl Nově k rozhodnutí soudu pro lidská práva Vladimír Balaš z Ústavu státu a práva Akademie věd.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků