Hlavní obsah
Einsteinův vzkaz mladé Italce se vydražil za 125 tisíc korun Foto: Ronen Zvulun, Reuters

Einsteinův vzkaz mladé Italce vydražili za 125 tisíc

Jeruzalémská aukční síň Winner's vydražila za 6100 dolarů (125 tisíc korun) krátký vzkaz Alberta Einsteina zaslaný obdivované Italce. Einstein ho napsal v roce 1921, když ve Florencii navštívil svou sestru. Byl tehdy už známý vědec a toho roku dostal Nobelovu cenu za fyziku.

Einsteinův vzkaz mladé Italce se vydražil za 125 tisíc korun Foto: Ronen Zvulun, Reuters
Einsteinův vzkaz mladé Italce vydražili za 125 tisíc

Při pobytu u sestry Einstein zjistil, že o patro výš nad ním bydlí dcera známého italského chemika Augusta Firenzeho, která se sama věnovala výzkumu v oboru fyzikální chemie. Elisabettě Picciniové bylo tehdy 22 let a Einstein se s ní chtěl sejít. Elisabetta ale nebyla moc společenská a taky byla plachá; pozvání na schůzku odmítla.

Před odjezdem z Florencie pro ni Einstein zanechal v němčině napsaný krátký vzkaz: „Jako přátelská vzpomínka pro vědeckou výzkumnici, u jejíchž nohou jsem ležel a seděl celé dva dny."

Detail vzkazu, který napsal Albert Einstein mladé vědkyni Elisabettě Picciniové.

Foto: Ronen Zvulun, Reuters

Šéf aukční síně Gal Wiener řekl, že v době současné kampaně MeToo by se možná Einstein dostal za tento lístek mezi obviňované.

Síň Winner's loni prodala dopis, v němž Einstein přemítal o štěstí, za 1,3 miliónu dolarů. „Prodáváme předměty spojované s Einsteinem už nějakou dobu a máme s nimi velký úspěch," řekl Wiener.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků