Hlavní obsah
Georgy Luntovsky z centrální banky představuje nový znak pro rubl. Foto: Profimedia.cz

Dolar, euro i libra mají své symboly, nyní se přidal i rubl

Ruská veřejnost vybrala oficiální grafický symbol pro rubl. Vítězem se stal symbol písmene R, jehož grafická podoba v azbuce odpovídá podobě písmene P v latince. Písmeno je horizontálně přeškrtnuto. Oznámila to ve středu ruská centrální banka.

Georgy Luntovsky z centrální banky představuje nový znak pro rubl. Foto: Profimedia.cz
Dolar, euro i libra mají své symboly, nyní se přidal i rubl

Rubl na rozdíl od většiny předních světových měn, jako je euro, dolar, japonský jen či britská libra, zatím svůj oficiální grafický symbol neměl. Ruská centrální banka si slibuje, že oficiální symbol zvýší přitažlivost ruské měny, jejíž pověst po rozpadu Sovětského svazu poškodil ekonomický chaos v zemi, vysoká inflace a devalvace.

"Jsem přesvědčena, že schválený symbol bude důstojně reprezentovat naši měnu na světových trzích," uvedla guvernérka centrální banky Elvira Nabiullinová. "Moskva aspiruje na postavení mezinárodního finančního centra a to vytvořilo nutnost pro zavedení nového symbolu," dodala.

Ve hře bylo pět návrhů

Centrální banka původně představila pět návrhů na nový symbol a vyzvala veřejnost, aby vybrala jeden z nich s krátkým vysvětlením svého výběru. Na nových jednorublových mincích se nové logo objeví od příštího roku.

Z leva : symboly yenu, libry, dolaru a eura

Foto: Profimedia.cz

Podle agentury Reuters ale zatím není jisté, kdy se symbol objeví i na bankovkách. Doposud se u cenovek uvádělo buď celé slovo rubl nebo jen písmeno R.

Pro nový symbol se vyslovilo více než 60 procent účastníků ankety.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků