Hlavní obsah
Dmitrij Medvěděv na snímku z 8. prosince 2011 Foto: Petr Hornik, Právo

Dmitrij Medvěděv

Loutka, či mini-Putin, tak poměrně hanlivě hodnotili komentátoři Dimitrije Anatoljeviče Medvěděva (*14. září 1965), který se stal v roce 2008 prezidentem po Vladimíru Putinovi. Navíc byl nejmladší hlavou Ruska od éry carů. Pevné vazby s Putinem jsou alfou a omegou Medvěděvovy kariéry. Přestože oba muži jsou navzájem hodně odlišní, často se uvádí, že pro Medvěděva je o 17 let starší Putin něco jako učitel, bratr i otec v jedné osobě. Jako tandem se v prezidentském a premiérském křesle prohodili znovu v roce 2012.

Dmitrij Medvěděv na snímku z 8. prosince 2011 Foto: Petr Hornik, Právo
Dmitrij Medvěděv

Medvěděv se stal ještě před vstupem do nejvyšších Kremelských kruhů úspěšným podnikatelem a autorem oceňovaných vysokoškolských skript k občanskému právu s nákladem 1,5 miliónu.

Syn akademiků

Vyrůstal jako jedináček v rodině vysokoškolských učitelů a miloval zmrzlinu, kino a poslouchání britských rockových kapel. Už na základní škole se seznámil se svojí budoucí ženou Světlanou a později, aby měl na své záliby, živil se jako automechanik. Přes spíše průměrné výsledky na střední škole se dostal na univerzitu a tady se začal měnit v slibného mladého muže.

Přestože se většinou uvádí, že s Putinem se setkal až při práci pro petrohradský magistrát v roce 1991, je možné, že na sebe narazili už o rok dříve, a tvrzení, že Medvěděv nebyl napojen na KGB, není tak úplně pravdivé.

V roce 1990 totiž agent Putin působil krátce po návratu z mise v Německu v Leningradské (Petrohradské) státní škole (kde také studoval), Medvěděv právě v té době dokončoval postgraduál a bývalý aktivní komsomolec už pracoval v týmu primátora Anatolije Sobčaka. Agenti KGB běžně rekrutovali schopné studenty. Podle Medvěděvových spolužáků si Dima udržoval od ostatních odstup a měl údajně i výhody. Ostatně, jeho další kariéra nebyla u absolventů vysokých škol tak úplně obvyklá.

Před cestou do Kremlu

Hned po škole se kromě vyučování na univerzitě stal poradcem pro právní otázky prvního zástupce petrohradského primátora, a tím byl Vladimír Putin. Někteří žasnou nad tím, co mohl čerstvý absolvent práv radit protřelému agentovi KGB, nicméně Medvěděv se stal Putinovým nejbližším poradcem, ačkoli ho mnozí zpočátku považovali jen za recepčního před jeho dveřmi.

Dmitrij Medvěděv za jeho práce v Římě

Foto: Profimedia.cz

Vzhledem k tomu, že petrohradský starosta Anatolij Sobčak v té době působil spíše na celonárodní úrovni, Putin řídil druhé nejvýznamnější ruské město a především jednal se zahraničními investory.

Později, když se dostala v Petrohradě k moci jiná klika a Putin byl obviněn z osobního obohacování, právník Medvěděv mu pomohl očistit se. Ostatně dodnes se cituje Putinův výrok: „Kdepak Dima, ten mě nikdy nenechá padnout.“

Medvěděv byl také častým hostem na Putinově dače (Putince) u jezera Komsomlskoje, kde se objevovali i další muži, většinou Putinovi kolegové z KGB, kteří jsou dnes známí jako kremelští silovici a dostali označení Ozero.

Načas se cesty obou mužů rozešly, když byl Putin povolán do Moskvy, kde se stal korunním princem Borise Jelcina. Medvěděv založil se spolužáky několik společností, ale nejúspěšnější byla společnost Fintell. Zároveň se stal ředitelem Bratského lesoprůmyslového kombinátu (Pulp). Až s odstupem se ukázalo, že Medvěděv vlastní 50% podíl ve Fintellu a 20 procent v Pulpu, který je pod kontrolou Fintellu, který se za jeho působení stal obřím podnikem se 42 tisíci zaměstnanci se ziskem 1,6 miliardy dolarů (2006).

V Kremlu

V roce 1999 přesídlil Medvěděv (spolu s dalšími) za Putinem do Moskvy, aby řídil jeho prezidentskou kampaň po Jelcinově odstoupení. Po zvolení stanul v čele Gazpromu, který s politickou podporou Kremlu pod jeho dohledem několikrát znásobil svůj zisk, což ovšem ze značné části souviselo s rostoucími cenami surovin.

Dmitrij Medvěděv v roce 2007

Foto: Profimedia.cz

Nešlo přitom jen o posilování hospodářské síly Gazpromu a šíření jeho vlivu v Evropě a Střední Asii, ale i o jeho pronikání do dalších oblastí - především médií. Vedl jednání s americkým mediálním magnátem Tedem Turnerem a finančníkem Georgem Sorosem o převzetí televize NTV, která patřila Kremlem zapuzenému magnátovi Vladimíru Gusinskému. Jednání zkrachovala a nezávislou televizi převzalo uskupení Gazprom-media, které pohltilo i rádia Echo Moskvy, City-FM a deník Izvjestia.

Korunní princ

V roce 2007 se Putin rozhodl po spekulacích o různých jménech jmenovat jako svého nástupce právě Medvěděva. Přestože je prezident nejmocnější silou v Rusku, nikdo nepochybuje o tom, že otěže dál drží Putin i v roli premiéra.

Medvěděv kvůli kandidatuře na prezidenta zhubl a změnil účes. Jedovatí komentátoři tvrdí, že se dokonce obléká jako Putin, mluví jako Putin a kolébá se při chůzi jako Putin. A ačkoli Medvěděv zdůrazňuje často potřebu svobody a vlády zákona, zůstává často jen u slov a drží se politiky udržení stability a obnovení velmocenského statusu Ruska, přesně v mantinelech vyznačených Putinem.

Mistr a žák tak udržují petrohradský model, kde podle zasvěcených byl Putin tím, kdo rozhodoval, Medvěděv tím, kdo jeho příkazy prováděl. Svého tutora se nesnažil převýšit, ani fyzicky - přestože je Putin menšího vzrůstu, „jeho“ Dima je o necelých osm centimetrů menší - měří 162 centimetrů.

Prezidentské volby v roce 2012 vyhrál znovu Putin a již dopředu oznámil svůj záměr jmenovat Dimu premiérem.

Dmitrij Medvěděv a Vladimír Putin

Foto: Profimedia.cz

Hodný syn pravoslavné církve i fanda Black Sabath

Medvěděv byl se svým chlapeckým zjevem možná ještě populárnější u veřejnosti než Putin, ale kremlologové tvrdí, že bez svého kmotra by v ruském mocenském rybníčku plném žraloků dlouho nepřežil.

Je však považován za hlavu liberálů uvnitř Kremlu a kromě vazeb na bohaté ruské oligarchy, logickou podporu okruhu petrohradských právníků v administrativě. Mezi představiteli bezpečnostních struktur, kteří většinou patří do soupeřícího tábora konzervativnějších "siloviků" (lidé z KGB a armády), má však údajně také své lidi.

Zároveň si vytvořil napojení na pravoslavnou církev, ke které se přihlásil až v 23 letech. Pravidelně chodí s manželkou Světlanou do kostela a podle komentátorů právě on napomohl prosazení legislativy, která roli pravoslaví posílila.

Medvěděv sám někdy vzpomíná na dobu, kdy žil s rodiči v bytě na 34 metrech čtverečních a album jeho milovaných Deep Purple za 200 rublů pro něj bylo nedostižitelným snem. Dnes má kompletní diskografii, stejně jako se dál hlásí k poslouchání Pink Floyd, Black Sabath i Led Zeppelin. Na 15. narozeniny Gazpromu, který měl pod palcem, pozval Deep Purple naživo.

Se svou ženou Světlanou a synem žijí dnes v mnohem větším bytě ve čtvrti Zolotyje klučki. Jeho majetkové poměry jsou nejasné, ale oficiální informace mluví jen o minimálních úsporách a vlastnictví hektaru půdy. Nicméně vzhledem k jeho podílech ve firmách a působení v Gazpromu se něco takového jeví jako nepravděpodobné, ale jde spíš o image prostého člověka, kterou si buduje i Putin.

Svou popularitu mezi Rusy začal ztrácet poté, co opoziční předák Alexej Navalnyj v září 2016 obvinil Medvěděva ze zneužití úřadů a z obohacování se na úkor státu. Premiér podle něj vlastní několik vil a luxusních jachet, které zamaskovává pod dobročinnými fondy. Premiérovi nepomáhá ani růst hospodářských problémů včetně problémového sjednocení s Krymem.

Nespokojenost s Medvěděvem vyvrcholila v roce 2017, kdy si jeho odchod přálo až 45 procent Rusů. Důvěru mu pak vyjádřila pouhá tři procenta Rusů. Přesto jej Putin v květnu 2018 opět jmenoval do premiérské funkce.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků