Hlavní obsah
Předsedkyně severoirské unionistické strany DUP Arlene Fosterová Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

Demokratická unionistická strana

Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) na sebe přitáhla pozornost po předčasných volbách v Británii na jaře 2017. Tehdy konzervativci, kteří volby vyvolali, neměli většinu, a začali jednat s DUP o podpoře svého menšinového kabinetu.

Předsedkyně severoirské unionistické strany DUP Arlene Fosterová Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters
Demokratická unionistická strana

Stranu DUP v roce 1971 založilo několik militantních členů Protestantské unionistické strany v čele s Ianem Paisleyem a Desmondem Boalem. Během své existence pravidelně získávala křesla nejen v severoirském parlamentu, ale také v britském, a dokonce i v Evropském parlamentu.

Jejím hlavním rivalem je republikánská strana Sinn Féin, a o hlasy se dlouho přetahovala s Ulsterskou unionistickou stranou, než se stala dominantní mezi ulsterskými loajalisty.

Strana jako jediná nepodepsala v roce 1998 velkopáteční dohodu, která zajistila mír v Severním Irsku. Vadilo jí, že republikánská strana Sinn Féin měla možnost se do procesu zapojit, když teroristická Irská republikánská armáda (IRA) složila zbraně. Sinn Féin je totiž považována za politické křídlo IRA.

V novém tisíciletí se postupně stala nejen nejsilnější unionistickou stranou v Severním Irsku, ale v posledních letech i vůbec nejsilnější severoirskou stranou. Ačkoliv byla původně čistě protestantská, postupně se otevřela i některým katolíkům.

V roce 2008 vystřídal v čele strany Iana Paisleyho Peter Robinson, kterého předloni nahradila současná předsedkyně Arlene Fosterová.

Předsedkyně severoirské strany DUP Arlene Fosterová

Foto: Reuters

V roce 2010 získala DUP v parlamentních volbách v Británii osm křesel a v roce 2017 dokonce deset a začala jednat o podpoře menšinové vlády konzervativců.

Agentura Reuters s odvoláním na zdroje z DUP napsala, že unionisté žádají za parlamentní podporu více peněz pro svou provincii a výhody pro vojáky, kteří v Ulsteru v bouřlivých dobách konfliktu hájili britské zájmy. Nebude ale prý požadovat zákaz potratů. Otázka je, jak se postaví k důchodům, strana požaduje jejich zvyšování v rámci inflace a růstu platů.

Strana má dlouholeté a přetrvávající vazby na protestantské polovojenské skupiny. Podporují ji Ulsterská obranná asociace, Ulsterské dobrovolnické síly i Red Hand Commando. Tři milice během předchozích voleb podporovaly členku DUP Emmu Little-Pengellyovou. Strana sice jejich podporu popřela, leč Little-Pengellyová milicím opakovaně za podporu děkovala.

Poslankyně strany DUP Emma Little Pengellyová při kampani dávala najevo vazby na milice

Foto: Clodagh Kilcoyne, Reuters

DUP zastává konzervativní názory, staví se proti potratům, které jsou v Severním Irsku nadále nezákonné s výjimkou těch, které jsou nutné ze zdravotních důvodů. Je také proti sňatkům párů stejného pohlaví a je homofobní. Elton John kritizoval jejího poslance Trevora Clarka, který uvedl, že nevěděl, že se HIV mohou nakazit i heterosexuálové.

Bývalý mluvčí strany Mervym Storey zase žádal, aby se ve školách učil vedle evoluční teorie i kreacionismus.

Ministrem životního prostředí v Severním Irsku byl nějakou dobu také poslanec této strany Sammy Wilson, který popírá klimatické změny.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků