Hlavní obsah
Dalajláma v Tawangu Foto: Adnan Abidi , Reuters

Čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho

Dalajláma je titul duchovního vůdce Tibetu. Patřil mu i výkon politické funkce, než se jí 14. dalajláma Tändzin Gjamccho v roce 2011 vzdal. Jeho vládu poznamenalo ovládnutí Tibetu Čínou, od roku 1959 sídlí v exilu v Indii. Několikrát navštívil Českou republiku. Za své učení o nenásilném odporu si vydobyl celosvětové uznání.

Dalajláma v Tawangu Foto: Adnan Abidi , Reuters
Čtrnáctý dalajláma Tändzin Gjamccho

Instituce dalajlámy je poměrně mladou záležitostí. Dosud se na tomto postu vystřídalo pouze 14 mužů, z nichž první dva získali titul až posmrtně. První dalajláma byl vybrán v roce 1578.

Instituce dalajlámy

Dalajláma je nejvyšším světským představitelem Tibetu a zároveň hlavou školy Gelugpa, hlavní ze čtyř škol tibetského buddhismu. Až do roku 1959, kdy Tibet obsadili Číňané, plnil navíc funkci hlavy státu. Jeho oficiální sídlem je palác Potala v hlavním městě Lhase.

Buddhisté věří, že dalajláma je převtělením předchozího dalajlámy, který je vtělením bódhisattvy, osoby, jež dosáhla nirvány, ale rozhodla se vrátit na zem, aby pomohla ostatním dosáhnout blaženého stavu.

Setkání dalajlamy s francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym.

Foto: POOL, Reuters

Hledání nového dalajlámy je poměrně složitá záležitost a může trvat i několik let. Tímto úkolem jsou pověřeni zpravidla nejvyšší lámové, kteří po smrti stávajícího dalajlámy hledají chlapce, jenž věkem odpovídá datu úmrtí předchozího. Takovému chlapci pak předloží řadu předmětů, z nichž některé náležely poslednímu dalajlámovi. Pokud mladý kandidát rozpozná ty pravé, považuje se to za znak reinkarnace. Hoch poté projde speciální výchovou a následně je uveden do dalajlámovského úřadu.

Tändzin Gjamccho

14. dalajláma se narodil se jménem Lhamo Döndub v tibetském Tagccheru 6. července 1935. Jeho rodina žila v chudých poměrech. Když mu byly 2 roky, našli jej mnichové pátrající po převtělenci 13. dalajlámy.

Hledání nového dalajlámy je poměrně složitá záležitost trvající obvykle několik let. Tímto úkolem jsou pověřeni zpravidla nejvyšší lámové, kteří po smrti stávajícího dalajlámy hledají chlapce, který odpovídá stopám, které jim k hledání předchozí dalajláma zanechal. Takovému chlapci pak předloží řadu předmětů, z nichž některé náležely poslednímu dalajlámovi.

Dalajláma v Praze

Foto: Michaela Říhová, Právo

Ve svých čtyřech letech tento proces dokončil a byl oficiálně vyhlášen dalajlámou, v únoru 1940 se konal slavnostní obřad. Převzal duchovní jméno Džampal Ngawang Lozang Ješe Tändzin Gjamccho a začal mu náležet titul Jeho svatost. Vzhledem k jeho nízkému věku za něj vládl regent, zatímco dalajláma nastoupil přípravu ve Lhase, která zahrnovala například výuku filozofie, medicíny a metafyziky.

Až v roce 1950 se rozhodl ve svých 15 letech chopit vlády. Učinil tak krátce po obsazení Tibetu Čínskou lidovou osvobozeneckou armádou. Chatrně vyzbrojení Tibeťané nemohli postupujícímu vojsku vzdorovat a v následujícím roce tibetská delegace v Pekingu přijala Sedmnáctibodovou dohodu, která Tibet převedla pod čínskou správu.

V roce 1959 tibetské protesty proti čínské nadvládě eskalovaly a dalajláma se rozhodl odejít do exilu. Dalajláma spolu se spoustou svých přívrženců uprchl do Indie, kde jej přivítal tehdejší ministerský předseda Džaváharlál Néhrú. Významný indický politik svolil k ustanovení exilové vlády v podhůří Himaláje v městečku Dharamsala, kde Tändzin Gjaccho a jeho stoupenci vytvořili společnost, v niž přežívá tibetská kultura, jazyk i víra.

Tändzin Gjaccho je prvním dalajlámou, který vycestoval na Západ. Svým přístupem a jednáním se postaral o výraznou popularizaci buddhismu a otázky tibetského osvobození.

V roce 1989 obdržel Nobelovu cenu za mír, čímž byla oceněna jeho nenásilná politika vůči Číně. Sám se zřekl násilí a jako jednu z mála forem protestu uznává například hladovku.

V posledních letech se několikrát zmínil o tom, že by se jeho nástupce nemusel volit tradičním způsobem, ale proběhla by moderní, demokratická volba.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků