Hlavní obsah

Čína dostavěla Tři soutěsky, největší přehradu světa

Číňané v sobotu po 13 letech dokončili hráz Tři soutěsky, jejíž rekordní parametry nemají na celém světě konkurenci. Vláda nejlidnatější země planety si od přehrazení veletoku Jang-c'-ťiang slibuje zvýšení produkce elektrické energie nebo zabránění ničivým záplavám. Kritici ale poukazují na nešetrné vysídlení více než miliónu obyvatel. Obávají se také ekologických dopadů monstrózní stavby.

Čína dostavěla Tři soutěsky, největší přehradu světa

Přes všechny rozpory, které Tři soutěsky vyvolávají, je to dílo úctyhodné. Přehradní hráz je vysoká 185 a dlouhá 2309 metrů. Jezero, které hráz vytvoří zatopením tří pískovcových kaňonů, je dlouhé 660 km, široké kolem 1,1 km a hluboké až 170 m. Až se v roce 2009 naplno rozběhne všech 26 plánovaných turbín, podpoří Tři soutěsky čínskou energetiku výkonem 18 200 megawattů, což je zhruba šestkrát víc, než umí vyprodukovat jaderná elektrárna Temelín, a padesátkrát víc, než zvládne Orlík. Přehrada celkem vyrobí 85 miliard kWh elektřiny ročně.

Dosud technici nainstalovali 14 turbín. Číňané tak překonají zatím největší hydroelektrárnu Itaipú na jihoamerické řece Paraná o výkonu 12 600 megawattů. Přehrada Tři soutěsky stála celkem 21,7 miliardy dolarů, tedy asi 480 miliard Kč.

Argumenty pro...

Davy Číňanů, které se už v sobotu začaly sjíždět k megapřehradě u města I-čchang, svědčí o zvědavosti a nadšení, které stavba vyvolává. Oficiální média chrlí mnoho argumentů pro obří stavbu. Tři soutěsky mají pokrýt desetinu celkové spotřeby energie v Číně a pomoci tak životnímu prostředí. Nejlidnatější země světa totiž nejvíce proudu odebírá z tepelných elektráren, a zoufale tak bojuje se znečišťováním ovzduší. Přehrada má také zabránit ničivým záplavám na Jang-c-ťiang, posílit hospodářský růst v oblasti a zlepšit lodní dopravu. O to, aby do vnitrozemí mohly od moře plout i hlubokoponorné lodě, se postarají pětistupňová zdymadla - opět největší na světě.

... ale i kritika

Pokračuje ale i vášnivá debata o ekologických a sociálních důsledcích obří stavby. Pod vodou zmizely desítky městských aglomerací a přestěhováno bylo 1,3 miliónu lidí. Podle ekologů se už zhoršila kvalita vody v řece, různých druhů ryb ubývá a existuje nebezpečí, že přehradní jezero bude zadržovat jedovaté splašky.

Všem, kdo byli nebo ještě budou přestěhováni, Peking slíbil peníze a pomoc, ale mnozí si stěžují, že vláda závazek nedodržela či že místní funkcionáři fondy "pročesali". Obyvatelé vesnice Čung-poa byli dokonce zatčeni těsně před příjezdem novinářů na dnešní slavnost, napsal The Washington Post. Úřadům podle listu evidentně nebyly po chuti protestní nápisy "Potrestejte zkorumpované úředníky" a "Vraťte nám naše domovy".

Tři soutěsky

Výška hráze - 185 m

Délka hráze v koruně - 1 725 m

Délka včetně bočních hrází - 2 335 m

Rozdíl výšek hladin - 113 m

Objem zadržené vody - 40 miliard m3

Délka jezera - 660 km

Plocha jezera - 1000 km2

Počet turbín - 26 + 6

Výkon - 18 200 MW + 4 200 MW

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků