Hlavní obsah
Ajatolláh Alí Chameneí Foto: Khamenei.ir/Handout/Files , Reuters

Chameneí poprvé podpořil dohodu o íránském jaderném programu, ale s výhradou

Íránský duchovní vůdce ajatolláh Alí Chameneí podpořil přelomovou dohodu o íránském jaderném programu. V dopise zaslaném prezidentovi Hasanovi Rúhánímu ale vládu vyzval k opatrnosti, protože text má podle něj slabá místa.

Ajatolláh Alí Chameneí Foto: Khamenei.ir/Handout/Files , Reuters
Chameneí poprvé podpořil dohodu o íránském jaderném programu, ale s výhradou

Chameneí se k dohodě takto souhlasně vyjádřil vůbec poprvé. Dopis Rúhánímu byl ve středu zveřejněn na Chameneího oficiální webové stránce a přečetla jej také íránská televize.

Chameneí má poslední slovo v zásadních politických otázkách, k nimž jaderný program patří. Po letech rozhovorů se letos v červenci šest států s Íránem dohodlo, že pokud Írán zpomalí svůj jaderný program, budou zrušeny protiíránské sankce.

Teheránu to má zamezit v tom, aby v krátké době získal atomovou bombu. Rušení sankcí je vázáno na plnění dohody, velký podíl na uzavření dohody mají Spojené státy.

Chameneí ale přesto v dopise vládě radil, aby zůstala ostražitá, jelikož podle něj Spojeným státům nelze důvěřovat. Chameneí chce, aby USA a také Evropská unie, která jednání zaštiťovala, jednoznačně ohlásily zrušení sankcí. Chameneí je toho názoru, že by Írán měl okamžitě přestat dohodu plnit, jakmile budou uvaleny další sankce.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků