Hlavní obsah
Jeden ze stromů, který má své nejlepší za sebou. Foto: Marek Venuta

Čarnogurský je proti vstupu Slovenska do NATO

Bývalý předseda Křesťanskodemokratického hnutí (KDH) a exministr spravedlnosti SR Ján Čarnogurský je členem petičního výboru občanské iniciativy za vypsání referenda o vstupu Slovenska do NATO. "Kdyby se referendum konalo dnes, asi bych hlasoval proti vstupu do aliance," uvedl Čarnogurský na úterní tiskové konferenci výboru.

Jeden ze stromů, který má své nejlepší za sebou. Foto: Marek Venuta
Čarnogurský je proti vstupu Slovenska do NATO

Mezi 38 signatáři je například také zpěvák skupiny Elán Jožo Ráž, který v minulosti otevřeně podporoval Vladimíra Mečiara. "Mezi signatáři jsou také lidé, kteří by v případě referenda pravděpodobně hlasovali za vstup do NATO. Spojuje nás myšlenka, že vstup do aliance je příliš vážná věc, než aby o tom rozhodly jen politické špičky," uvedl předseda petičního výboru Eduard Chmelár. Podle signatářů se totiž vstupem do NATO rozhoduje také o použití mnohamiliónových položek, o hloubce vojenské integrace a o možnosti zavlečení Slovenska do vojenského konfliktu s nepředvídatelnými důsledky.

Čarnogurský: Členství v NATO není nutné

Čarnogurský je přesvědčen, že ve střední Evropě v nejbližší době nehrozí vojenský konflikt, a proto členství Slovenska v NATO není potřebné. "Vstup do NATO navíc nebude pro Slovensko ekonomicky přínosem," konstatoval. "Politika vlády je v tomto směru jiná, ale já nejsem vládní činitel," dodal Čarnogurský, který má v KDH stále silný vliv. Expředseda KDH je známý svým rusofilstvím a byl to právě on, který v roce 1998 jako ministr spravedlnosti hlasoval paradoxně proti programovému prohlášení tehdejší Dzurindovy vlády.

Iniciativa potřebuje 350 tisíc podpisů

Současný šéf KDH Pavol Hrušovský se od této iniciativy distancoval. Referendum o vstupu Slovenska do NATO chce pomocí petiční akce vyvolat také Komunistická strana Slovenska. Vládní strany i nejsilnější opoziční strany, včetně Mečiarova HZDS, vstup do NATO podporují. Pro vypsání referenda je potřebných 350 tisíc podpisů pod petici. V případě splnění této podmínky je prezident povinen lidové hlasování vypsat.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků