Hlavní obsah
Bývalý člen volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa právník George Papadopoulos se svou ženou před soudní budovou. Foto: Jacquelyn Martin, ČTK/AP

Bývalý člen Trumpova týmu má jít kvůli lžím na 14 dní do vězení

Soud v pátek uložil bývalému členovi volebního štábu současného amerického prezidenta Donalda Trumpa právníku Georgeovi Papadopoulosovi trest čtrnácti dní vězení za lhaní při vyšetřování ruského vměšování do voleb. Informovala o tom agentura Reuters. Podle agentury AFP dostal také pokutu 9500 dolarů (211 000 korun).

Bývalý člen volebního štábu amerického prezidenta Donalda Trumpa právník George Papadopoulos se svou ženou před soudní budovou. Foto: Jacquelyn Martin, ČTK/AP
Bývalý člen Trumpova týmu má jít kvůli lžím na 14 dní do vězení

Jednatřicetiletý Papadopoulos je první z bývalých Trumpových poradců, který přistoupil na spolupráci s týmem zvláštního vyšetřovatele Roberta Muellera, jenž se zabývá kauzou údajného ruského vlivu na volby. V říjnu loňského roku se přiznal, že lhal agentům FBI o setkání s maltským profesorem Josephem Mifsudem, který mu sdělil, že Rusové mají kompromitující materiál o Trumpově soupeřce Hillary Clintonové.

S agenty FBI poradce pro zahraniční politiku hovořil v lednu 2017 a řekl jim tehdy, že se o kompromitujícím materiálu dověděl ještě před tím, než se zapojil do kampaně. Vyšetřovatelé ale zjistili, že tak učinil už jako spolupracovník budoucího prezidenta.

Vzhledem k dohodě o své vině žádal Papadopoulos podmínečný trest, ale žalobci s tím nesouhlasili a požadovali půlroční vězení. Podle nich poradce lhal ještě po uzavření dohody o spolupráci. Lží navíc zabránil FBI vyslechnout Mifsuda před jeho odjezdem z USA v únoru 2017.

Trump zatím vypovídat nebude

Papadopoulosův právník Thomas Breen při pátečním jednání řekl, že vyšetřování ruského vlivu na americké volby nejvíce poškodil Trump, když spustil kampaň o „lživém zpravodajství” a když vyšetřování FBI označil za hon na čarodějnice. Papadopoulos řekl, že když agentům krátce po Trumpově loňské inauguraci lhal, byl „mladý, ambiciózní a chtěl zemi sloužit na nejvyšší úrovni”.

Prezident Donald Trump se rozhodl zatím nevypovídat před Muellerem. Trump se obává, že případný pohovor by se pro něj mohl stát pastí, protože i kdyby řekl pravdu, mohl by být nakonec obviněn z křivé přísahy.

Prezident má strach, že by Mueller mohl porovnat jeho prohlášení se slovy dalších lidí, které již vyslechl, mimo jiné s vypovědí někdejšího šéfa Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) Jamese Comeyho. [celá zpráva]

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků