Hlavní obsah
K vidění byly jak moderní sportovní vozy... Foto: Martin Slávik

Vojenské přípravy k útoku na Irák pokračují. Přesuny amerických sil do Zálivu umožní prezidentovi George W. Bushovi nařídit útok v únoru. S odvoláním na Pentagon to napsal list The Washington Times (WT). Francouzský prezident Jacques Chirac vyzval vedení armády, aby bylo v připraveno "pro jakoukoli akci" a Londýn oznámil mobilizaci záloh.

K vidění byly jak moderní sportovní vozy... Foto: Martin Slávik
Bush může nařídit útok v únoru

Konkrétní časový plán útoku se podle listu WT vyjasní kolem 27. ledna, kdy Rada bezpečnosti obdrží finální zprávu zbrojních inspektorů OSN. Útok má začít v noci bleskovými údery vzdušných sil proti štábům iráckého velení a spojení, jež nemají trvat déle než deset dní. Poté má 60 až 80 tisíc amerických vojáků zahájit první fázi pozemní invaze. Budou posíleni zvenčí, pokud by ztráceli iniciativu. Pentagon kolem Iráku soustředí celkem 250 tisíc mužů všech složek ozbrojených sil.

Přesun Britů v sobotu

Do Zálivu bude počínaje sobotou odveleno celkem 20 tisíc britských vojáků. Přesun zahájí největší britská letadlová loď Ark Royal. Informovaly o tom zdroje ministerstva obrany. V Dolní Sněmovně parlamentu dnes ministr obrany Geoff Hoon předložil záměr mobilizovat 1500 britských záložníků. Upřesnil, že do Zálivu vyrazí loď Ocean s příslušníky námořní pěchoty. Hoonovo oznámení bylo načasováno souběžně s vystoupením premiéra Tonyho Blaira před britskými diplomaty. Premiér jim sdělil, že "jakákoli slabost vůči hrozbě Saddámova režimu by se v budoucnu trestuhodně vymstila". Blair také uvedl, že setrvání po boku USA je "v národním zájmu Británie".

Přepravní kapacita Ark Royal je 686 příslušníků námořních sil a 366 příslušníků vojenského letectva. Plavidlo se má připojit k další britské lodi Cardiff, která již v oblasti Perského zálivu operuje. Flotilu budou rovněž tvořit fregaty Liverpoola Marlborough, cisternová loď Orange Leaf, podpůrné plavidlo Fort Victoria a jedna útočná jaderná ponorka.

Oficiálním zdůvodněním přesunu nicméně nadále zůstává námořní cvičení a nejvyšší britští představitelé opakují, že válka není nevyhnutelná.

Francouzský prezident Chirac v úterý při tradičním novoročním setkání s vedením ministerstva obrany a ozbrojených sil v Paříži uvedl, že k dosavadním misím francouzských vojáků v krizových oblastech světa mohou bohužel přibýt ještě další. "Především musíme pozorně sledovat, jak Irák naplňuje rezoluci Rady bezpečnosti č. 1441," zdůraznil.

Irák měl prý lepší obranu než NATO

Američané neočekávají houževnatou iráckou protileteckou obranu, jelikož nedosahuje kvalit z doby před 13 lety. "V roce 1991 měli Iráčané jednu z nejlepších protivzdušných obran na světě mnohem lepší, než jsme v té době měli v NATO," citoval list WT plukovníka amerického letectva Johna Wardena.

Podle něho ji Bagdádu pomohla vybudovat Francie. ni irácké letectvo však už nyní není velkou výzvou navzdory čínské pomoci. USA a Británie již zničily část iráckých protivzdušných kapacit v tzv. bezletových zónách, které střeží. Mimo tyto zóny disponuje Irák 60 dalšími centry protiletecké obrany, uvedl list WT.

Saddámovy ozbrojené síly čítají celkem 400 tisíc vojáků, což je méně než polovina stavu z roku 1991. Pentagon předpokládá, že první drtivé údery mohou přimět část irácké armády, aby obrátila zbraně proti svému vrchnímu veliteli.

USA se rovněž pokoušejí získat souhlas Turecka, aby dovolilo využít jeho území jako nástupiště americké 1. obrněné a 1. pěší divize dislokovaných v Evropě, jež by otevřely v Iráku severní frontu, zatímco další síly budou postupovat z jihu. Američané očekávají tuhý boj se Saddámovými elitními silami šesti divizemi Republikánské gardy a čtyřmi prapory zvláštních sil, jež jsou údajně vybaveny nejmodernějšími dostupnými zbraněmi.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků