Hlavní obsah
Autorka Kuchařky ze Svatojánu, Eva Francová, představuje v Dobrušce svoji grafiku, chystá i besedu. Foto: Eva Francová (archiv)

Buenos Aires: diskotéku zapálil desetiletý

Požár, při němž v noci na Silvestra na diskotéce República Cromagnon v argentinském Buenos Aires zahynulo 183 lidí, zavinil asi desetiletý chlapec. Podle listu Clarín z tohoto zjištění vychází státní prokuratura.

Autorka Kuchařky ze Svatojánu, Eva Francová, představuje v Dobrušce svoji grafiku, chystá i besedu. Foto: Eva Francová (archiv)
Buenos Aires: diskotéku zapálil desetiletý

Několik svědků, mezi nimi i zvukaři vystupující rockové skupiny, totiž vidělo, jak hoch sedící na otcových ramenou odpálil několik petard. Ty zasáhly pěnové obložení pod střechou a hořící úlomky pak padaly na návštěvníky, kteří se v dusícím kouři snažili z výhně uniknout.

Nepotvrdily se tak původní informace, že policie několik hodin po požáru identifikovala trojici mladíků, kteří místnost zapálili světlicemi.

"Kdyby pořadatelé neuzavřeli všechny nouzové vchody, navzdory tomu, že klub byl přeplněn, lidé by se z něho dostali za tři minuty," potvrdil šéf zasahujících hasičských týmů Juan Mendosa. Místo toho, aby postavili ke vchodům několik strážců, provozovatelé klubu je zavřeli řetězy, aby se dovnitř nedostal nikdo bez zaplaceného vstupného.

"Když se nám podařilo zvenku dveře vyrazit, našli jsme jen hromadu mrtvol," uvedl hasič Manuel Herreira. Veřejný žalobce proto obvinil majitele klubu Omara Chabána, jenž se marně pokusil o útěk, ze zavinění smrti a ublížení na zdraví.

Žádost o demisi neprochází

Také včera požadovali demonstranti před radnicí demisi starosty Aníbala Ibary, který nařídil 15denní uzavření všech tanečních lokálů kvůli kontrole jejich bezpečnostních systémů. Většina účastníků hlavní vinu připisuje starostovi, laxnosti města k bezpečnostním předpisům a všudypřítomné korupci.

Zoufalý otec jednoho z mrtvých se na ulici pokusil na protest upálit, avšak ostatní protestující oheň na jeho těle uhasili. Starosta popřel spekulace, podle nichž si Chabán kupoval od protipožárních inspektorů potvrzení o kontrolách, k nimž ve skutečnosti nikdy nedošlo. Pondělní demonstrace v Buenos Aires se zúčastnili rodiče 12letého Lucase Pereze, který byl jednou z obětí požáru nočního klubu.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků