Hlavní obsah
Budova evropského parlamentu v Bruselu Foto: Petr Hloušek, Právo

Brusel

Po druhé světové válce se v Bruselu usídlila řada mezinárodních institucí a postupem času se z hlavního města Belgie stalo srdce Evropské unie. Proto je dnes také jedním z nejvíce národnostně různorodých měst. Kromě dlouhé tradice v gastronomii si také zakládá na velkém množství zeleně na svém území.

Budova evropského parlamentu v Bruselu Foto: Petr Hloušek, Právo
Brusel

Brusel, který plní funkci neoficiálního hlavního města Evropské unie, je položený na řece Senne v Brabantsku. Rozloha samotného města činí pouhých 32 kilometrů čtverečních, což je asi 16krát méně než Praha. Celý bruselský region, jenž se dělí na 19 obvodů, se však rozkládá přibližně na 160 čtverečních kilometrech na rozsáhlé rovinaté ploše.

Sídlo Evropské komise v Bruselu

Foto: Profimedia.cz

Podle údajů z ledna 2010 má samotné město přes 162 tisíc obyvatel (celý region kolem jednoho miliónu) a na jeho území žijí zástupci 163 různých národností. I proto, že je centrem mnoha nadnárodních institucí, je silně kosmopolitní. Kromě Vlámů a Valonů jsou jeho obyvatelé z 36 procent jiné než Belgické národnosti. Oficiálními jazyky jsou francouzština a vlámština, díky vysoké koncentraci zahraničních úředníků se zde však údajně ještě častěji užívá angličtina.

Nejen hnízdo úředníků, ale i centrum komiksů a čokolády

Brusel má významné postavení v mezinárodní politice, zejména v rámci EU. Je jedním ze dvou měst, ve kterých zasedá Evropský parlament, je sídlem Evropská komise, Evropské rady, řídícího orgánu Severoatlantické aliance a dalších více než 120 mezinárodních institucí. S počtem 159 ambasád a kolem dvou a půl tisíců diplomatů se Brusel řadí na druhé místo v pořadí světové diplomacie.

Město, jehož symbolem je socha Manneken Pis alias čurající chlapeček, je ale pověstné i svou prvořadou gastronomií. V Bruselu se nachází několik restaurací ověnčených cennými michelinskými hvězdami.

Místní obyvatelé i turisté si potrpí na stovky kaváren a restauračních zařízení všeho druhu, které se nachází takřka na každém rohu. V nich se mimo jiné konzumuje i prvotřídní belgická čokoláda, jejíž výroba je s Bruselem neodmyslitelně spjata. Kromě jídel se může Brusel pochlubit také kvalitním pivovarnictvím s dlouhou tradicí a světovým věhlasem.

Město je známé i pro svůj vstřícný přístup k přírodě. Na jeho území se rozkládá 900 hektarů parků a 1 700 hektarů lesů. Disponuje také množstvím cyklostezek. Jinak se jako dopravní prostředek používá zejména metro, které má dvě trasy, tramvaje a autobusy.

Brusel je rájem milovníků komiksů. Nejen že se tam nachází vůbec první komiksové muzeum, které vzniklo v roce 1989, ale je také rodištěm proslulých postav, jakými jsou například Tintin nebo Lucky Luke, a v jeho ulicích se často konají komiksové festivaly.

Osada vystavěná z bažiny

Počátky Bruselu sahají do období starověkého Říma, později se zde usadili Frankové a z postupně se rozvíjející osady, jejíž jméno znělo Bruocsella ("osada z bažiny"), se stalo významné obchodní centrum na cestě z Brug a Gentu do Porýní. Oficiální vznik města se datuje do roku 979.

Hospůdky v Bruselu

Foto: Profimedia.cz

V 15. století se rozkvétající město stalo sídlem burgundských vévodů. Většinu doby se však střídavě nacházelo pod vlivem Nizozemska nebo Španělska. Až v roce 1830, kdy došlo k vzniku samostatného Belgického království, byl Brusel zvolen hlavním městem tohoto státu.

V první a druhé světové válce byl Brusel okupován německými vojsky. I proto se později stal jedním z center poválečných jednání a evropské integrace. V roce 1948 tam byl podepsán takzvaný Bruselský pakt, na jehož základě o rok později vzniklo NATO.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků