Hlavní obsah
Virus zika pod mikroskopem Foto: Handout, Reuters

Brazílie hlásí přes čtyři tisíce případů mikrocefalie, které spojuje s virem zika

Brazílie zaznamenala 4690 případů mikrocefalie, u nichž je potvrzená či možná spojitost s virem zika, oznámilo v úterý brazilské ministerstvo zdravotnictví. Ačkoli vědci dosud oficiálně nepotvrdili souvislost mezi virem a narušeným vývinem mozků lidských plodů, Brazílie většinu případů abnormálně malých hlav novorozenců připisuje nákaze, poznamenala agentura Reuters.

Virus zika pod mikroskopem Foto: Handout, Reuters
Brazílie hlásí přes čtyři tisíce případů mikrocefalie, které spojuje s virem zika

V uplynulém týdnu ministerstvo zdravotnictví spojilo s virem zika 4443 případů, nyní jich eviduje 4690. Z tohoto počtu označuje jako potvrzené 583 případů mikrocefalie a u dalších 4107 pro to má podezření. Několik dětí, které se s poškozením mozku narodily, již zemřelo.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vnímá spojitost mezi zikou a mikrocefalií za velmi pravděpodobnou, potvrdit ji ale musí vědecký výzkum. Virus je také spojován se vzácným Guillain-Barrého syndromem projevujícím se obrnou svalstva, se kterým se Brazílie rovněž potýká.

Proti viru neexistuje žádný lék a ani vakcína. Nákaza má u dospělé populace jen mírný průběh, nebezpečí kvůli možné spojitosti s mikrocefalií ale hrozí těhotným ženám. WHO na začátku února kvůli viru zika vyhlásila celosvětový stav nouze.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků