Hlavní obsah

Bílá noha je zdarma, za černou si připlaťte

Pacientka černé barvy pleti přišla v minulosti o dolní část levé nohy. Počátkem tohoto týdne svitla Ingrid Nichollsové (46) naděje na získání ztracené končetiny. Všechny plány o plnohodnotném životě ale vzaly záhy za své. Lékaři jí totiž nabídli bílou protézu, za černou požadují "příplatek", asi sto padesát tisíc korun. Případ popsal deník The Daily Telegraph.

Bílá noha je zdarma, za černou si připlaťte

"Jsem nemocná prakticky od narození, invalidní už řadu let. Opravdu jsem byla z nabídky možného zapojení do života nadšená. O to horší bylo zklamání," uvedla pacientka pro tisk.

Dodala, že nemocnice v Oxfordu, kde měl zákrok proběhnout, jí však nabídla pouze končetinu v barvě "světle růžové", kterou plně hradí pojišťovna. Chce-li protézu v barvě "černé", musí doplatit zhruba tři tisíce liber. "Ranilo mě to. Byla jsem naštvaná. Jak by se tvářil běloch na černou nohu?" ptala se bezradně. "Máme černé úředníky, lékaře, ale umělé údy jen pro bílé," posteskla si s tím, že se cítí jako "občan druhé kategorie".

Nemocnice se po zveřejnění kauzy pacientce omluvila a přislíbila, že se pokusí zdarma protézu ve vyhovující barvě pro ní opatřit, třeba i v zahraničí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků