Hlavní obsah

Atentát na iráckého prezidenta odnesla ochranka

Exploze bomby zranila v Bagdádu v pátek večer pět členů ochranky iráckého prezidenta Džalála Talabáního. Útok mířil na kolonu jeho vozidel. Prezident se v ní podle irácké policie nenacházel.

Atentát na iráckého prezidenta odnesla ochranka

Výbuch se ozval, když kolona několika vozidel vjížděla do městečka Túz Churmat nedaleko severoiráckého ropného centra Kirkúku. Prezidentská kancelář k incidentu odmítla cokoli dalšího sdělit, jisté je jen to, že atentát se útočníkům nepovedl.

Bagdádské úřady v sobotu oznámily také smrt Brita, který pracoval pro soukromou bezpečnostní agenturu. Byl zabit ve čtvrtek při explozi nálože nastražené na silnici. Další tři mrtví jsou z Tikrítu, vzdáleného asi 180 kilometrů severně od hlavního města. Tady neznámý ozbrojenec v sobotu přepadl a zastřelil majora irácké armády, jeho syna jednoho dalšího vojáka.   

V posledních dnech v Iráku zpřísnili bezpečnostní opatření v souvislosti s pátečním oznámením konečných výsledků prosincových parlamentních voleb. Zvítězila v nich šíitská koalice Sjednocené irácké spojenectví, která ale v parlamentu neobsadí nadpoloviční počet křesel. Iráčtí politici nyní vyjednávají o složení vlády. Do té by měly být zapojeny všechny etnické i náboženské skupiny.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků