Hlavní obsah
Pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame poté, co se podařil uhasit požár. Foto: Thibault Camus, ČTK/AP

Ať ocel nahradí v krovu dřevo, doporučují experti

Zřícená střecha katedrály vyvolala dohady, zda ji bude možné obnovit s použitím stejného materiálu, tedy dubového dřeva. Někteří experti to vidí skepticky a hovoří o alternativě, že by konstrukce byla napříště z oceli.

Pohled na pařížskou katedrálu Notre Dame poté, co se podařil uhasit požár. Foto: Thibault Camus, ČTK/AP
Ať ocel nahradí v krovu dřevo, doporučují experti

Londýnský architekt Francis Maude, jenž se podílel na renovaci windsorského zámku po požáru v 90. letech minulého století, se domnívá, že obnova do původní podoby s využitím dřeva je jen „jednou z více možností“.

Poukázal na rekonstrukci katedrály v Remeši poškozené za první světové války. Dnes má ocelovou střechu, odolnou proti plamenům.

Podobně to vidí historik umění Stephan Albert z bamberské univerzity. „Neumím si představit, že by střecha byla obnovena ze dřeva. Stavební plány z 12. století už nejsou k dispozici, existují jen vágní nákresy,“ řekl listu Neue Osnabrücker Zeitung.

Jako příklad uvedl vídeňskou katedrálu sv. Štěpána. Její dřevěná střecha v roce 1945 zcela shořela a byla nahrazena ocelovou konstrukcí.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků