Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: David Ryneš, Novinky

Anonymous

Anonymous je volné společenství hackerů, recesistů a síťových aktivistů, které nemá jasnou strukturu a vedení a ani jasné zaměření, proti čemu a jak bojuje. Všeobecně je vnímáno jako hackerské sdružení, protože největší pozornost vzbuzuje svými hackerskými útoky, ale prezentuje se i různými žerty či recesemi nebo pouhými sděleními na internetu.

Ilustrační foto Foto: David Ryneš, Novinky
Anonymous

Každý konkrétní čin je směřován jako protest proti činům, s nimiž členové hnutí nesouhlasí. Často je vyprovokuje konání politiků, soudů, policie nebo vrcholných manažerů.

Aktivisté z mezinárodní skupiny Anonymous se zapojují do ad hoc "operací" různého druhu. Při svých hackerských útocích obvykle používají metodu tzv. DDoS, kdy začnou tisíce počítačů v jednu chvíli přistupovat na konkrétní server. Ten zpravidla nezvládne tak vysoké množství požadavků zpracovat a spadne. Pro uživatele se pak takto napadená webová stránka tváří jako nedostupná.

Přestože do užšího povědomí zejména počítačových znalců se Anonymous dostalo v roce 2003, velkou mediální pozornost si získalo o několik let později v souvislosti s uzavřením serveru WikiLeaks. V lednu roku 2012 pak v reakci na vypnutí populárního serveru Megaupload aktivisté podnikli sérií útoků zaměřených na servery FBI, Bílého domu a dalších státních institucí v mnoha zemích.

Uživatelé obvykle své příspěvky a obrázky publikují anonymně pod hlavičkou Anonymous. Členové skupiny se často prezentují s maskou inspirovanou tragickým hrdinou katolických vzbouřenců v Londýně na počátku 17. století Guyem Fawkesem, jejíž moderní podoba se objevila v britském komiksu V jako Vendeta.

Maska Guye Fawkese, jenž se v 17. století v Anglii pokusil zabít krále a členy parlamentu, je symbolem Anonymous.

Foto: Yves Herman, Reuters

Česká odnož hnutí Anonymous zablokovala v lednu například stránky Poslanecké sněmovny nebo získala osobní data členů ODS.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků