Hlavní obsah
Příznivci iráckého duchovního Muktady Sadra slaví. Foto: Thaier Al-Sudani, Reuters

V iráckých parlamentních volbách, které se konaly v sobotu, zatím překvapivě vede aliance vlivného šíitského duchovního Muktady Sadra, jenž před rokem 2011 vedl milice bojující proti americkým vojákům v Iráku. Strana současného premiéra Hajdara Abádího, který byl považován za mírného favorita voleb, je po sečtení výsledků v 10 z 19 provincií třetí za koalicí dalšího šíitského vůdce Hádího Ámirího.

Příznivci iráckého duchovního Muktady Sadra slaví. Foto: Thaier Al-Sudani, Reuters
V iráckých volbách vítězí koalice radikálního šíitského duchovního

Po oznámení částečných výsledků už vypukly oslavy v bagdádské čtvrti Sadr, pojmenované podle otce Muktady Sadra, jímž byl šíitský duchovní ajatolláh Muhammad Sádik Sadr. Čtyřiačtyřicetiletý Muktada Sadr založil předvolební kampaň na boji proti korupci, lidem slíbil investice do infrastruktury a zlepšení životní úrovně. Je jedním z mála šíitských vůdců, kteří nejsou pro spojenectví s Íránem, je však silně protimaerický..

Muktada Sadr vedl po invazi mezinárodní koalice v čele s USA z roku 2003 Mahdího armádu, která bojovala proti Američanům. Posléze bojoval proti radikálům ze sunnitského Islámského státu (IS), který ovládl značné území v Iráku a Sýrii.

Nedělní volby byly první po vítězství vládních jednotek a šíitských milicí nad IS, jehož členové v roce 2014 ovládli třetinu Iráku. Porazit se je povedlo až loni.

Nízká volební účast a podvody 

Volby v Iráku provázela rekordně nízká volební účast, podle irácké volební komise přišlo pouze 44 procent voličů. To je nejméně od pádu diktátora Saddáma Husajna v roce 2003, od té doby nebyla u iráckých voleb účast nikdy nižší než 60 procent, informovala v pondělí agentura AP s odvoláním na iráckou volební komisi..

Jelikož žádná ze stran zřejmě nezíská většinu v parlamentu, mohou jednání o vládě trvat i několik měsíců. Dokud se strany nedohodnou na vládní koalici, bude premiérem Hajdar Abádí.

Jeden z politických lídrů a současný viceprezident Ajád Aláví, který stojí v čele koalice sdružující dvacítku stran, vyzval i kvůli nízké volební účasti a údajným podvodům k opakování voleb. „Vyzýváme k uspořádání nového hlasování,” uvedla Alávího koalice v prohlášení. Jako důvody uvedla mimo jiné „násilí, podvody, dezinformace či kupování hlasů”.

Politická moc v Iráku je rozdělena mezi sunnity, šíity a Kurdy. Zatímco většinoví šíité vedou vládu, sunnité zastávají úřad předsedy parlamentu a prezident je Kurd. Nový parlament bude schvalovat vládu a ještě letos má volit nového prezidenta

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků