Hlavní obsah

Odloučená americká základna na jihu Afghánistánu se stala v noci na středu terčem neobvykle mohutného přímého útoku bojovníků Tálibánu. Útok se podařilo odrazit a ze 75 fundamentalistů jich bylo přes dvacet zabito, uvedlo americké velitelství.

Tálibán napadl americkou základnu v Afghánistánu

Terčem útoku se stala základna Anaconda v provincii Uruzgán. Asi 75 bojovníků Tálibánu ji napadlo současně ze tří stran. Při útoku použili nejen samopaly, kulomety a granátomety, ale také rakety ráže 107 mm, sdělilo americké velitelství. Při útoku byly zraněny dvě dívky a dva afghánští vojáci.

Útok se podařilo odrazit, ovšem Američané, kteří pálili z minometů a kulometů, museli požádat o leteckou podporu. Na odloučených základnách totiž slouží jen několik desítek vojáků. Přesto jsou přímé útoky relativně vzácné, Tálibán dává přednost krátkým výpadům, často jen na základnu vypálí několik střel a stáhne se, popřípadě v okolí nastraží několik náloží u silnic nebo podnikne sebevražedný útok. Podle amerických velitelů fundamentalisté vědí, že na přímý útok nemají dost sil.

Během středy by také mělo být domluvné místo schůzky velitelů Tálibánu a jihokorejské delegace, která usiluje o propuštění 21 jihokorejských rukojmí. Korejci však už minulý týden varovali, že nemohou splnit požadavky Tálibánu, který chce, aby afghánská vláda výměnou propustila jeho bojovníky. Kábul to odmítá, aby Tálibán nezačal uplatňovat taktiku únosů v širším měřítku.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Související články

Výběr článků